Martin Jašminský, šéfredaktor Hospodářských novin

Martin Jašminský, šéfredaktor Hospodářských novinNa nočním stolku mám Jirkův tajný klíč k vesmíru, báječnou knížku od Lucy a Stephena Hawkingových. To je čtení na dobrou noc pro mého devítiletého syna, ale i já díky tomu začínám chápat, jak nebezpečné jsou černé díry ve vesmíru. A pak tam mám od Forresta Cartera příběh o válečném šamanovi Apačů Geronimovi. Obvykle knihy nečtu víckrát, ale tahle rozhodně patří mezi výjimky. A až ji dočtu? Už dlouho jsem si nedal žádnou detektivku, takže se chystám na V lese visí anděl od Samuela Bjorka. V severských detektivkách jsem spíš začátečník a tahle vypadá dost slibně.

Zuzana Kleknerová, zástupkyně ředitele redakcí Economia

Zuzana Kleknerová, zástupkyně ředitele redakcí Economia

Na stolku mi leží knížka Schattenspringer (Ta, která skáče přes stíny). Berlíňanka Daniela Schreiterová v ní formou komiksu vypráví, jaké to je "být jiná". Už jako dítěti jí diagnostikovali Aspergerův syndrom, jednu z forem autismu. A ona teď nám, "normálním", vysvětluje, proč si často připadá jako z jiné planety. Fascinující, poučné a − pro někoho překvapivě − zábavné. Dlouho se pak chystám na knihu Wallenstein, kterou napsal německý historik Golo Mann. Můj profesor z Hamburku kdysi říkal: Pro každého člověka, který se zajímá o dějiny, je tohle "ein Muss". Už je to 20 let, co jsem si ji koupila.

Petr Honzejk, komentátor HN

Petr Honzejk, komentátor HN

Právě čtu Eseje o moci bezmocných. Je to inspirativní knížka, ve které čeští i světoví sociologové, filozofové, historici a publicisté přemýšlejí o patrně nejznámějším textu Václava Havla. Zvlášť inspirativní je esej Petra Pitharta, který čtivě, srozumitelně a přesvědčivě vysvětluje, proč se transformace české společnosti tak úplně nepovedla, tedy proč jsme tam, kde jsme, a co s tím teď dělat. A pak Kunderův román Život je jinde. Není to nejlepší Kunderovo dílo, ale stále o několik pater výš než drtivá většina české literární produkce. A co si určitě ještě brzy musím přečíst? Budování státu od Ferdinanda Peroutky. Gigantické dílo autora a můj gigantický čtenářský dluh.

Martin Ehl, vedoucí zahraniční sekce HN

Martin Ehl, vedoucí zahraniční sekce HN

Ve čtečce v mobilu mám právě knihu šéfa americké Rady pro mezinárodní vztahy Richarda Haase A World in Disarray. American Foreign Policy and the Crisis of the Old Order. Noční stolek se mi pak určitě zaplní za tři týdny − po veletrhu Svět knihy. V nejbližší době se také chystám na vítěze a nominované Magnesie Litery, což považuji obvykle za výborné doporučení. Každoročně se mi to také potvrzuje, i když ty knížky čtu s velkým zpožděním.

Daniel Konrád, vedoucí kulturní rubriky Hospodářských novin

Daniel Konrád, vedoucí kulturní rubriky

Nový román Paula Austera 4321. Pro fantastickou smršť imigrantských příběhů, setkání, lásek. Pro věty, ve kterých jsou lidé velcí jako dějiny: "Bylo to v roce 1944. V Itálii se Spojenci ocitli v úzkých. V Pacifiku američtí vojáci dělali to a to. A na rohu Central Parku Stanley požádal o ruku Rose." Pro scény, jako když v době prvních televizí židovský chlapec Archie v elektru zapíná všechny obrazovky, jako uřknutý mění programy a běhá dokola, aby mohl všechny sledovat naráz. Pak se ale Archieho život nečekaně rozdělí na čtyři paralelní příběhy, čtyři varianty dospívání, čtyři verze mladého muže. Skvělý vypravěčský trik knihu posouvá o úroveň výš.

Ondřej Tolar, manažer sdíleného obsahu Economia

Ondřej Tolar, manažer sdíleného obsahu Economia

Právě jsem dočetl SNUFF Utøpie od Viktora Pelevina, který uvěřitelným způsobem předkládá svou vizi daleké budoucnosti, kdy už nepůjde rozlišit skutečný svět a jeho války od těch virtuálních. Navíc posouvá významy některých slov neotřelým a zábavným způsobem. Velmi aktuální téma! A už delší čas mám rozečtenou knihu Divocí detektivové od Roberta Bolaña. Tato bichle o putování dvou básníků-desperátů po kontinentech není vhodná na čtení v MHD ani večer před spaním, chce to číst na cestě alespoň po Evropě. Už několik let proto plánuji si vzít dovolenou a odjet na jih, kde pro to bude vhodnější atmosféra. Snad mi to vyjde dřív než v penzi.

Teodor Marjanovič, komentátor HN

Teodor Marjanovič, komentátor HN

Dočítám knihu Miloše Doležala Krok do tmavé noci, v níž je s pozoruhodným citem pro každý detail rekonstruován příběh číhošťského pátera Josefa Toufara, umláceného k smrti estébáckými bestiemi. Je to strhující dílo. Klobouk dolů před časem a energií, kterou do toho musel pan Doležal, kolega z Českého rozhlasu, vložit. Čtu také knihu tchajwanského básníka, malíře a prozaika Lo Ch'inga Báseň je kočka, která uchvacuje hebkou, melancholickou poetikou, jež zní jako nějaké prastaré čínské verše, přitom ale hovoří i o takových věcech, jako jsou poletující igelitky v Praze a v čem je jejich podobnost s protřelostí zdejších politiků. Po letech odkladů se chci také zakousnout do Úvodu do křesťanství Josepha Ratzingera, nyní emeritního papeže Benedikta XVI. a patrně největšího teologa od dob druhého vatikánského koncilu. Je to jeho stěžejní, přitom ale i pro laiky psané dílo, jímž hodně přispěl k tomu, aby se křesťanství stalo inspirativním i pro moderního člověka. Benedikt teď oslavil devadesátiny, což mi připomnělo, že ta kniha na mě pořád čeká.

Pavel Tomášek, šéfredaktor Aktuálně.cz

Pavel Tomášek, šéfredaktor aktuálně.cz

Právě dočítám poslední román Jana Balabána Zeptej se táty. Cítím u sebe velký deficit, pokud jde o současnou českou beletrii, nejnovější přírůstky bohužel takřka vůbec nestíhám a tato knížka je takový můj poslední dluh vůči autorovi, jejž jsem měl velmi rád. Rozečtenou mám také biografii prezidenta George Bushe staršího od Jona Meachama. Je to fascinující čtení o světě americké politiky, který je historicky velmi nedávný, a přesto tak neuvěřitelně vzdálený současné realitě. Číst o tomto muži a "přepínat" do aktuálního zpravodajství o prezidentovi Trumpovi je jako přeskakovat mezi dvěma různými zeměmi a kulturami… A pak jsem zrovna o víkendu vyndal z útrob knihovny Masarykovu Českou otázku. Trčela v ní řadu let a přišlo mi, že je na ni právě správný čas. Určitě i pod vlivem aktuálního dění u nás a důležitých (nejen volebních) rozhodnutí, která tuto zemi čekají.

Daniel Anýž, redaktor Aktuálně.cz

Daniel Anýž, redaktor aktuálně.cz

Právě dočítám (z Kindlu) knihu amerického novináře Johna B. Judise o populismu. Sice se zpožděním, protože kniha The Populist Explo­sion: How the Great Recession Transformed American and European Politics vyšla už vloni na podzim, ale stále je dost aktuální. Pro mě jde především o jednu z příruček k pochopení fenoménu Donalda Trumpa, ale funguje dobře i jako přehledné srovnání s populisty v Evropě. A protože jsem poměrně monotematický, i kniha, do které se pustím v nejbližších dnech, reflektuje americkou politiku, a to prezidentskou kampaň Hillary Clintonové. V amerických médiích má kniha Shattered: Inside Hillary Clinton's Doomed Campaign od Jonathana Allena a Amie Parnesové docela dobré recenze. A tak jsem zvědav, na čem kampaň političky, která byla favoritkou voleb, ztroskotala.

Luděk Mádl, šéfreportér Aktuálně.cz

Luděk Mádl, šéfreportér aktuálně.cz

Rozečtené mám paměti Keitha Richardse, kytaristy The Rolling Stones. Až mě překvapilo, jak dobře je knížka, kterou nazval Život, napsaná. A vedle ní už na stolku leží Pod tíhou historie, rozhovor dvou lidí, jež mám také hodně rád, i když trochu jinak než "Stouny", a to vždy barvitého Luďka Staňka s Jiřím Padevětem, autorem výtečných publikací o protektorátní historii. A pak mám před sebou úkol. Zrovna jsem od Transparency International dostal pozvání na veřejnou debatu o korupčních praktikách ve FIFA, organizaci řídící světový fotbal. Chlapík, který tomu na celé zeměkouli rozumí ze všech nejvíc, se jmenuje Andrew Jennings. Už jsem od něj četl informacemi našlapaný opus Faul! a na léto jsem si schovával aktualizované pokračování Špinavá hra, odhalení skandálu FIFA ve skvělém překladu Petra Nosálka. Tak to teď budu muset zrychlit. Příjemná povinnost!