Za měsíc to bude sedm let, co Jiří Paroubek odešel po nepřesvědčivém volebním vítězství z postu předsedy ČSSD. A tím také z vrcholové politické funkce. Teď, půl roku před dalšími parlamentními volbami, přiznává, že se mu po dřívější moci stýská.

"Jsou hodnoty větší, než je politika. Ale neříkám, že mi politika někdy nechybí, to by ode mě bylo neupřímné," prohlásil Paroubek při diskusi organizované Politologickým klubem Fakulty sociálních věd UK. A připustil, že by se návratu nebránil. "Když vidím výkony některých svých nástupců, tak mě to k návratu do politiky přímo vybízí," prohlásil.

Během následující diskuse pak několikrát zdůraznil své politické úspěchy.

"Když jsem v dubnu 2005 stranu přebíral, měla podle průzkumů podporu 10 procent. O 13 měsíců později ve volbách získala 33 procent. Na to, co se nepovedlo, díky své šťastné povaze nevzpomínám. Ale asi jsem ty věci neřešil tak špatně, když ta strana získala takovou podporu za tak krátkou dobu," dodal Paroubek.

Jiří Paroubek (64)

◼ Narodil se 21. srpna 1952 v Olomouci.

Do základní školy už ale nastoupil v Praze.

Před revolucí pracoval v podniku Restaurace a jídelny.

Od roku 1991 pak podnikal.

◼ Do ČSSD vstoupil hned v listopadu 1989.

V roce 1993 se neúspěšně ucházel o post předsedy strany, získal jej Miloš Zeman.

◼ Do vrcholové politiky vstupuje v roce 2004, kdy se stává ministrem pro místní rozvoj ve vládě Stanislava Grosse.

Po něm pak přebírá v dubnu 2005 i post premiéra, který zastává do září 2006.

◼ Do čela ČSSD usedá v květnu 2006.

Před sebou má parlamentní volby a úkol dostat skomírající stranu, která v roce 2004 získala ve volbách do europarlamentu pouhých 8,8 procenta hlasů, zpět do hry.

To se mu povedlo, sociální demokraté získali 32 procent a za první ODS zaostali jen o tři procentní body.

◼ Vítězství sice slavila ČSSD i o čtyři roky později, jenže 22 procent nestačilo k tomu, aby sestavila potřebnou koaliční většinu.

Paroubek proto v červnu na funkci předsedy rezignoval.

Na podzim 2011 z ČSSD definitivně odchází a zakládá vlastní stranu LEV21.

Za ni seděl až do roku 2013 v Poslanecké sněmovně.

Pokud se pro politický comeback nakonec rozhodne, do sociální demokracie, kterou dobrovolně opustil na podzim 2011, už ale jeho kroky prý nezamíří. "Mám nabídky z jiných politických stran. Konkrétní ale nebudu," řekl Paroubek HN.

Na kandidátce v podzimních parlamentních volbách se ale prý ještě neobjeví. "Určitě ne. Napřed si vyřeším svou rodinnou situaci. Uvažovat o svém návratu do politiky budu nejdříve po volbách," dodal.

Zájem o jeho návrat do strany nemá ani ČSSD.

"Jiří Paroubek už se jednou k ČSSD otočil zády. Já osobně bych s jeho návratem nesouhlasila," shrnuje postoj řady kolegů ministryně práce a místopředsedkyně strany Michaela
Marksová.

A stejně nekompromisní je i předseda Mladých sociálních demokratů Radek Hlaváček. "Odchodem z ČSSD a působením ve straně LEV21 prokázal, že sociálním demokratem nebyl, není a na úspěchu naší strany mu nezáleží. Takoví politici nemají v ČSSD co pohledávat," myslí si Hlaváček.

Politologovi blízkému ČSSD Lukáši Jelínkovi se pak nezdá ani verze, že by o Paroubka usilovalo jiné politické uskupení.

"Na jednu stranu je jeho absence v politice škoda. Ale nevím o straně, která by o něj po jeho politické turistice stála," říká Jelínek.

Ještě před půlrokem, po prohraných krajských volbách, přitom Paroubek nabízel sociálním demokratům své zkušenosti při hledání
ztracených voličů.

"Role, kterou můžu hrát, je, že mohu být jen voličem, nebo že mohu být členem. Záleží to na místní organizaci," řekl Paroubek začátkem loňského prosince.

Nabídky tehdy prý měl asi od 10 organizací. Mimo jiné i z liberecké buňky, která tradičně patřila mezi jeho hlavní podporovatele. Ani tam, ani nikde jinde se ale nakonec na kandidátku nedostal.

Paroubek tvrdí, že o jeho služby tehdy stál i ministr vnitra Milan Chovanec, který mu údajně nabídl ministerský post. To Paroubek podle svých slov odmítl s tím, že by raději post volebního lídra. Po jeho návratu ze zahraničí prý ale bylo najednou všechno jinak.

"Když jsem se vrátil, Chovanec mi sdělil, že o mnou navrhovanou formu spolupráce zájem nemají." Chovanec takovou nabídku oficiálně nikdy nepotvrdil.

Paroubek patřil vždy k nejtvrdším kritikům svého nástupce ve funkci předsedy ČSSD i vlády Bohuslava Sobotky. Po říjnových krajských volbách, ve kterých ČSSD propadla, vyzýval straníky, aby se ho zbavili dřív, než podle něj bude pozdě. "K. O. poražený boxer již prostě další zápas s Babišem není schopen vyhrát," vybízel k Sobotkovu sesazení.

Začátkem března se ale delegáti celostátního sněmu strany rozhodli jinak a pozici stávajícího vedení v čele se Sobotkou potvrdili.