Během našeho pobytu v Aténách jsme zjistili jednu naprosto zásadní věc: štěstí si za peníze nekoupíte, ale dost velkou jachtu na to, abyste až do konce života mohli kotvit přímo vedle něj, ano. Přesně tenhle zážitek vám může zajistit společnost SSH Maritime. Řecká firma, jež nás pozvala do své loděnice, jachty staví, spravuje, manažuje, rekonstruuje a samozřejmě i půjčuje. Ne ledajaké bárky, ale ty největší superjachty této planety. Před několika týdny například zprostředkovala prodej lodě Solange za 155 milionů eur, což je zatím největší jachtařský deal letošního roku. Nás samozřejmě zajímalo, jaké další skvosty střeží ve svém přístavu.

Light Holic

Šedesátimetrová jachta Light Holic byla vyrobena v roce 2011 italskou loděnicí CRN a v roce 2014 prošla kompletní přestavbou. O moderní interiér se postaralo architektonické duo Cristina a Alexandre Negoescu. Zevnějšek zase navrhlo proslulé římské studio Zuccon International Project. Loď nabízí šest luxusních kajut pro dvanáct hostů. Nechybí samozřejmě ani velká společenská místnost plná současného umění a nábytku značky Fendi anebo vířivka s výhledem na horní palubě jachty. A to nejlepší: Light Holic si můžete společně s patnáctičlennou posádkou pronajmout. Cena za týden začíná na 320 000 eurech.

Chakra

Víc než osmdesátimetrová Chakra svou kariéru započala v roce 1963 jako komerční plavidlo. V plnokrevnou superjachtu konvertovala až v roce 1998 díky legendární britské loděnici Devonport Yachts. Dnes je unikátní mimo jiné díky svému rozsáhlému wellness areálu s bazénem, tělocvičnou, salonem krásy a speciální místností na cvičení jógy. V 21 kajutách se může ubytovat až 42 hostů. Chakra je navíc pořádný vytrvalec. Na jednu nádrž s vámi bez problému "ujede" deset tisíc námořních mil, tedy bezmála dvacet tisíc kilometrů. Chakra je aktuálně na prodej, ale než najde nového majitele, lze si ji pronajmout. Cena za týden začíná na 455 000 eurech.

O'Mega

Chloubou Japonska by se dala nazvat tahle krasavice z dílny Mitsubishi Heavy Industries. Jachta byla postavena na míru jednomu průmyslníkovi v roce 1987 a křest si odbyla v přístavním městě Šimonoseki. Se svými víc než osmdesáti metry dodnes patří mezi ty největší superjachty brázdící světové oceány. Rozhodně přitom nejde o žádné retro. Loď prošla v roce 2011 kompletní rekonstrukcí a dnes je prý ideální nejen na soukromé plavby, ale také na pořádání firemních akcí a eventů. Nahrává tomu například více než velkorysá obývací hala nebo exotickým dřevem obložený jídelní sál. I tenhle klenot si můžete půjčit. Cena za týden začíná na 550 000 eurech.

Serenity

Vítejte v budoucnosti. Tato dvaasedmdesátimetrová plovoucí katedrála byla zvolena jednou z nejoblíbenějších lodí roku 2016. A divíte se? Vždyť ji má na svědomí Luiz De Basto, miamský mistr efektních aerodynamických křivek a hypermoderního designu. Zapomeňte na tradiční lodní interiér. Na jachtě najdete křeslo Barcelona od Ludwiga Miese van der Rohe, Lounge Chair Charlese a Ray Eamesových, obrazy Roye Lichtensteina i objekty Jeffa Koonse. Těžko byste na ní mohli bydlet, ale rozhodně se lze na Serenity, kterou v roce 2004 vyrobila australská loděnice Austal, plavit. Cena za týden ovšem začíná na 495 000 eurech.