Česká koruna bude podle prezidenta Miloše Zemana mírně posilovat a ustálí se na rovnovážné hodnotě kolem 25,50 Kč za euro. Zeman to uvedl na úterní debatě na Vysoké škole finanční a správní. Zároveň tvrdě kritizoval spuštění devizových intervencí v listopadu 2013 a strůjce devizových intervencí přirovnal k sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi. Zeman byl po celou dobu devizových intervencí proti nim a usiloval o jejich zrušení. Zároveň zopakoval, že je zastáncem silné národní měny.

"Nesnažme se postupovat způsobem soudruha Stalina. Ten, když mu v roce 1945 nebo 1946 ekonomičtí experti předložili návrh na kurz rublu vůči dolaru a ten návrh byl 1 : 50, vzal velkou červenou tužku a škrtl tu nulu. Ale nikdo to nekupoval. Stalin byl geniální ekonom a stejně geniálními ekonomy byli i ti, kdo nám vnutili devizovou intervenci," uvedl v úterý Zeman.

Zásah ČNB v listopadu 2013 vyvolal vlnu kritiky od části ekonomů i od politiků. Zeman například v listopadu 2013 řekl, že intervence nikdy ničemu neprospěly a vedly ke ztrátám. Zopakoval dále, že za přínos zrušení intervencí považuje to, že čeští exportéři už nebudou "lenošit na nafouknutém kurzovém polštáři", budou muset zlepšit produktivitu práce, zavádět inovace a čelit větší konkurenci.

Prezident dále řekl, že ceny by neměly být v tržní ekonomice deformovány vnější intervencí. "Kurz je cena měny a není důvod deformovat tržní prostředí intervencí," uvedl Zeman s tím, že obavy ČNB z deflační pasti (dlouhodobý pokles cenové hladiny, který tlačí na další snižování cen, pozn. red.), kvůli kterým kurzový závazek zavedla, byly nepřiměřené. Česká národní banka podle prezidenta předstírala, že bojuje proti vnitřní deflaci, zatímco tlak na pokles cen ve skutečnosti pocházel ze zahraničí. "Jsem zásadně pro to, aby se kurz měny nechal volně těkat. Zakažme České národní bance, aby opět intervenovala, a považujme plovoucí kurz za tržní mechanismus," vyzval Zeman.

Bankovní rada ČNB rozhodla 6. dubna ukončit režim devizových intervencí, který spustila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu nad hranici 27 Kč za euro. ČNB tak už nebrání posílení koruny pod hranici 27 Kč za euro. Již dříve ale centrální banka upozornila na to, že bude připravena nadměrné výkyvy kurzu koruny zmírňovat.

Členové bankovní rady České národní banky se přitom shodují v tom, že kurzový závazek se osvědčil jako účinný mimořádný nástroj měnové politiky. Během trvání kurzového závazku koupila centrální banka v rámci intervencí na devizovém trhu eura zhruba za dva biliony korun, odhadují analytici. Podle nich to odpovídá přibližně 40 procentům hrubého domácího produktu, celková výše rezerv tak zřejmě překonala 70 procent HDP.

Asociace exportérů už dříve uvedla, že devizové intervence ČNB přinesly od listopadu 2013 vývozcům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. Hrubý domácí produkt Česka se zvýšil o 147 miliard korun. Podle Zemana se ale zapomíná na to, že Česko je nejen exportní ekonomika, ale také dováží například veškeré energetické suroviny. "To, co se vydělá na exportu, se prodělá na importu," řekl Zeman.

Prezident se na VŠFS vyjádřil také k otázce zavedení eura v Česku. Označil se za příznivce projektu společné evropské měny, ale zároveň řekl, že je odpůrcem vstupu do eurozóny v současné době. Podle Zemana EU dělá chyby v měnové politice a půjčuje peníze hluboce zadluženým zemím, které nejsou schopny ani ochotny své dluhy splácet. "Není dobré, aby český daňový poplatník platil řecké dluhy. Dokud si Evropská unie neudělá pořádek, a prvním krokem by mělo být vyloučení Řecka z eurozóny, tak by zavedení eura odporovalo našim národním zájmům," řekl Zeman.