Lidé v Prostřední Bečvě platí od letoška za svoz odpadků z domácnosti podle toho, jak poctivě třídí. K barevným kontejnerům ale chodit nemusí − vedle klasické "černé" popelnice jim popeláři přímo od domu vyvážejí i tříděný odpad v plastových pytlích označených štítky. Čím víc vytřídí, tím větší pak dostanou slevu na poplatku. "Zavedení systému nás stálo asi 200 tisíc a předpokládáme, že se to občanům vyplatí," věří starosta Radim Gálik.

Obdobné novinky chystají obce a města po celé republice. Lidé budou podobně jako ve Švédsku nebo v Německu platit podle toho, jak moc černou popelnici naplní.

V připravovaném zákoně se navrhuje, že by lidé za kilogram odpadu, který hodí do černé popelnice, zaplatili nejvýš šest korun. Člověk by pak platil měsíčně minimálně za 10 kilogramů.

Pokud se radnice rozhodne účtovat lidem poplatky podle litráže, zaplatí za litr korunu s tím, že každá domácnost zaplatí minimálně na hlavu jako za odvoz 60 litrů.

Radnicím se totiž má začít výrazně prodražovat ukládání komunálního odpadu na skládky, za sedm let přestanou dokonce skládky některé typy odpadu přijímat.

Dnes se proto rozjíždějí školení, kde ministerští úředníci a odborníci učí zástupce obcí, jak lidi přimět ještě více třídit. Vyžaduje to zároveň Evropská unie, cílem je dosáhnout v roce 2020 toho, aby se polovina komunálního odpadu zrecyklovala. Podle posledních dostupných údajů z roku 2015 je Česko na 36 procentech.

"Polovina komunálního odpadu skončí bez jakéhokoliv využití na skládce. Těch je v Česku 180. Několikrát za rok vzplanou, a navíc mohou ohrožovat podzemní vody," upozorňuje ředitel odboru odpadů z ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart.

47 procent

komunálního odpadu skončilo v roce 2015 v Česku na skládkách. Těch je v tuzemsku 180.

Podle Soni Jonášové, která radnice školí, není potřeba, aby hned všechny obce naskočily na režim "zaplať, kolik vyhodíš". Nejprve by si měly udělat přehled o tom, kolik lidé vyhazují nebo kolik mají na území popelnic, a podle toho nastavit systém.

Ministr životního prostředí Richard Brabec upozorňuje, že jsou Češi ve třídění obalů na evropské špici, rezervy ale mají třeba v třídění biologicky rozložitelného komunálního odpadu a nový systém to má změnit.

Proti plánům se už některé obce ozývají. Osm stovek starostů podepsalo petici, obávají se hlavně toho, že se jim zavádění novinek prodraží. Podle propočtů ministerstva ale dnes obce nejvíce utrácejí za ukládání na skládky.