Lobbista Marek Dalík je na svobodě. Ve středu odpoledne opustil věznici ve Znojmě, kde si od září 2016 odpykával trest související s kauzou kolem nákupu obrněných vozidel Pandur. Potvrdila to mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby Petra Kučerová. Příkaz k Dalíkově okamžitému propuštění ve středu vydal Nejvyšší soud. Soud neveřejně projednal dovolání Dalíka i státního zastupitelství. Podrobnosti rozhodnutí mluvčí soudu Petr Tomíček nesdělil.

Dalík opustil vězení ve voze Volvo s tmavými skly, s novináři nemluvil. Advokát Radek Šmerda, který se podílel na jeho obhajobě, řekl, že pro klienta přijel do Znojma jeho kolega, advokát z Brna. Měli domluveno, že auto vjede dovnitř do věznice. Dalík strávil ve vězení přes sedm měsíců.

Městský soud v Praze uložil Dalíkovi za pomoc k přijímání úplatku pět let. Vrchní soud čin překvalifikoval na pokus o podvod a vyměřil Dalíkovi čtyři roky.

"Potvrzuji, že dnes (ve středu) senát trestního kolegia rozhodoval ve věci nejen dovolání pana Marka Dalíka, ale také nejvyššího státního zástupce. A poté, co o tom společně rozhodl, vydal okamžitý příkaz k propuštění Marka Dalíka z výkonu trestu. Podle zákona se bude vypracovávat odůvodnění 20 dnů," vysvětlil mluvčí Nejvyššího soudu Tomíček.

"Lehce po poledni jsme to posílali do věznice," doplnil mluvčí. Tomíček dodal, že o dovolání rozhodoval tříčlenný senát, jehož předsedou byl Eduard Teschler a členy byli ještě Vladimír Jurka a Pavel Šilhavecký.

Znojemská věznice příkaz k propuštění obdržela ve středu odpoledne. "Mohu potvrdit, že jsme dostali rozhodnutí od soudu k okamžitému propuštění, víc vám momentálně říci nemohu," řekla mluvčí znojemské věznice Ludmila Kurdíková.

Advokát Radek Šmerda, který se podílel na Dalíkově obhajobě, předpokládá, že Nejvyšší soud patrně zrušil rozsudek nad jeho klientem, jiný důvod k okamžitému propuštění z výkonu trestu reálně v úvahu nepřipadá. Na papíře zatím ale advokát nic nemá, důvody nezná, bude čekat na písemné odůvodnění.

Podle informací týdeníku Respekt je nejpravděpodobnější, že celý proces teď proběhne znovu, aby se prvoinstanční soud vypořádal s formálními chybami, nebo rozsudek opřel o přesvěčivější důkazy.

Dovolání totiž poukazovalo na porušení zásad férového procesu, například ignorování některých důkazních návrhů nebo překvalifikování činu na podvod, aniž se k tomu mohl Dalík účinně vyjádřit. Znaky podvodu navíc naplněny nebyly, řekl Šmerda.

"Je dobrá zpráva, že funguje právo na spravedlivý proces. Lze dedukovat, že byl zrušen ten odsuzující rozsudek. Zrušený mohl být, jen pokud došlo k zásadnímu právnímu pochybení. Jinak Nejvyšší soud takto věci neřeší," řekl HN Dalíkův advokát Tomáš Gřivna.

Bradáčová: V rozsudku byla chyba

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová HN řekla, že rozhodnutí nižší instance obsahovalo chybu. "Neznám rozhodnutí Nejvyššího soudu, ale v obecné rovině, rozhodnutí jednoho z nižších soudů obsahovalo vadu. Ta vada spočívala buď v samotném výroku soudu, nebo v řízení, které předcházelo vydání toho rozhodnutí. Takže soud považuje rozhodnutí nějakého nižšího soudu za nezákonné," vysvětlila Bradáčová.

"Je to rozhodnutí soudu a musíme ho respektovat. Mohu si jen přát, aby takovýchto rozhodnutí, kde jsou vady, bylo co nejméně," dodala.

Podle právníků nejspíš Dalík s dovoláním u Nejvyššího soudu uspěl. "Pan Dalík byl pravděpodobně úspěšný s dovolacím soudem. Pokud dovolací soud zruší rozsudek odvolacího soudu, má povinnost ho pustit z výkonu trestu," popisuje právní proces advokát Jaroslav Ortmann. Případ se tak vrací zpět odvolacímu soudu, který nakonec může rozhodnout úplně jinak.

Čtyři roky za úplatky

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Soud Dalíka nakonec poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Naopak se neprokázalo, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popíral.

Dovolání v Dalíkově kauze podal jak sám odsouzený, tak Nejvyšší státní zastupitelství. Nesouhlasilo s mimořádným snížením trestu pod zákonnou sazbu pět až deset let. Podle žalobců se Dalík snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník.

Nákup obrněných vozidel Pandur v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, ve které Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.