V Německu zahájila ve středu oficiálně činnost část armády, která bude chránit zařízení Bundeswehru před kybernetickými útoky a v případě potřeby takové útoky sama provádět. Do léta má v této složce armády, která bude mít stejné postavení jako pěchota, námořnictvo nebo letectvo, působit na 13 500 vojáků a civilistů.

"Je to historický okamžik pro naši armádu," prohlásila ve středu při slavnostním zahájení v Bonnu ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU), podle níž se z kybernetického prostoru dávno stalo nové bojiště.

Nutnost vzniku velitelství nazvaného Kybernetický a informační prostor (CIR), do něhož se sloučí dosavadní skupiny zodpovědné za stejnou činnost, zdůvodňuje ministerstvo obrany mimo jiné rostoucím počtem hackerských útoků na armádní zařízení.

"Hackerské útoky jsou stále komplexnější," nechal se nedávno slyšet generál Ludwig Leinhos, který stojí v čele nové armádní složky. Jen za prvních devět týdnů letošního roku podle něj vůči německé armádě směřovalo 284 000 hackerských útoků. Za částí z nich stojí snaha o špionáž, další cílí přímo na zničení částí armádní infrastruktury, což je podle něj ještě výrazně nebezpečnější.

Plně funkční má být nová složka v roce 2021. Do té doby ale podle ministryně obrany potřebuje ještě výrazně navýšit počet expertů v oblasti informačních technologií. K tomu má přispět i chystaná náborová kampaň, která má do armády přilákat i potenciální hackery. Část odborníků vyškolí armádní univerzita.

Nové velitelství se má soustředit především na obrannou činnost, v určitých případech může ale také zaútočit. Parlamentní zmocněnec pro armádu Hans-Peter Bartels (SPD) proto požaduje, aby byl každý kybernetický útok německé armády schválen parlamentem. "Každé útočné opatření naší armády, která je v ústavě zakotvená jako parlamentní, potřebuje výslovný mandát Spolkového sněmu," řekl listu Neue Osnabrücker Zeitung. Takové pravidlo podle něj neplatí jen pro vojenské útoky, ale musí platit i pro ty kybernetické.

Von der Leyenová ve středu uvedla, že počítá s tím, že Spolkový sněm stanoví možnosti a hranice pro případné kybernetické útoky ze strany Německa. "Jakmile nějaký útok ohrozí funkčnost nebo schopnost nasazení našich sil, můžeme se ofenzivně bránit," vyjádřila také své přesvědčení.