Grantová agentura České republiky (GA ČR) v letech 2011 až 2015 nepodporovala výzkum, který má větší potenciál pro pozdější praktické využití. Chybovala i ve veřejných soutěžích pro grantové projekty, když v rozporu se zákonem měnila jejich podmínky. V pondělí o tom informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Agentura se ale brání tím, že musí fungovat v mezích zákona a nemůže určovat vědní politiku.

GA ČR je státní instituce, která každoročně rozděluje více než tři miliardy korun na základní výzkum. V letech 2011 až 2015 rozdělila na účelovou podporu základního výzkumu 15,3 miliardy korun. Největšími příjemci byly veřejné výzkumné instituce a vysoké školy.

Tento typ výzkumu má ale podle NKÚ přinést především nové poznatky a není vázaný na bezprostřední využití v praxi.

Podporu agentura rozdělila zhruba rovnoměrně do pěti oblastí. Vědy o neživé přírodě získaly 23 procent, technické vědy 22 procent, zemědělské a biologicko-environmentální vědy 19 procent, lékařské a biologické vědy 18 procent a společenské a humanitní vědy také 18 procent.

"Podle národních strategických dokumentů by měla podpora cílit i na ty oblasti základního výzkumu, které mohou zlepšit využití nových poznatků a ve výsledku tak přispět k růstu konkurenceschopnosti ČR. GA ČR takto ale podporu nesměrovala," uvedl NKÚ. V ČR jsou podle něj oblasti základního a aplikovaného výzkumu striktně odděleny, a měl by se klást větší důraz na jejich provázanost.

"GA ČR nepřísluší určovat politiku výzkumu a vývoje a ani určovat ty oblasti základního výzkumu, které mohou zlepšit využití nových poznatků, neboť každá oblast může potenciálně přinést nové poznatky s bezprostředním využitím pro praxi," sdělila v pondělí mluvčí agentury Klára Pirochová. Všechny skupiny grantových projektů, na základě kterých agentura poskytuje účelovou podporu základnímu výzkumu, jsou včetně kritérií hodnocení i výše podpory schvalovány vládou ČR.

Za současné legislativy tak podle mluvčí není možné, aby GA ČR sama rozhodla, že jednu vědní oblast upřednostní před jinou nebo že přihlášení se k určité prioritní oblasti bude pro vědce znamenat výhodu v hodnoticím procesu.

NKÚ zjistil, že agentura v roce 2012 zveřejnila informaci o prodloužení soutěžní lhůty na grantový projekt pouze na webových stránkách, a navíc jen jeden den před skončením této lhůty. Podle kontrolorů tak uchazeči neměli rovné podmínky. V roce 2014 pak předsednictvo GA ČR vybralo jiné projekty, než které doporučila oborová hodnoticí komise složená i ze zahraničních expertů, což podle NKÚ přispělo k netransparentnosti soutěží.

Agentura prý navíc nesledovala kvalitu výsledků ani u jednotlivých vědních oborů, ani celkově. Nemohla proto vyhodnotit, jaké dopady vyplacená podpora měla, míní NKÚ.

"V kvalitě základního výzkumu přitom ČR zaostává za evropským průměrem. Příliš úspěšná není ve srovnání s dalšími zeměmi EU ani v získávání grantů od Evropské výzkumné rady," dodal úřad.

Agentura ale podle Pirochové sleduje počty i druhy výsledků základního výzkumu jak u jednotlivých projektů, tak v rámci jednotlivých oborů i celkově. Je povinna následně tyto údaje dávat do informačního systému výzkumu, vývoje a inovací, jehož účelem je mimo jiné hodnotit výsledky výzkumných organizací a výzkumných projektů a poskytovat tyto informace vládě a veřejnosti.

"Dopady GA ČR vyhodnocuje v souladu s vládou schválenou koncepcí a vládou schválených skupin grantových projektů," dodala mluvčí.

Předsednictvo GA ČR tvoří pět členů včetně předsedy. Zastupují pět základních vědních oborů – technické vědy, vědy o neživé přírodě, lékařské a biologické vědy, společenské a humanitní vědy a zemědělské a biologicko-environmentální vědy.