Ročně se ve světě prodá na 1,5 miliardy chytrých telefonů. Mezi lidmi je dnes už na čtyři miliardy chytrých zařízení a růst nekončí. Jde o totálně globalizovaný trh, na němž vítěz bere, co se zisku týče, skoro vše. Jedničkou, která je ale poslední dobou trochu z formy, je Samsung. Korejcům jde nyní hlavně o posílení ve třídě nejdražších mobilů, protože jen na nich se dá pořádně vydělat.

Že to Samsung umí, ukazuje už roky. První generaci nejvyšší řady Galaxy S představil na jaře 2010 a už tehdy to byl, z hlediska hardwaru, velmi vyvedený přístroj, který v mnohém zastiňoval i tehdejší špičku iPhone 3GS. Apple následujícím modelem Korejcům trochu utekl a přetahovaná, průběžně kořeněná soudními spory, v níž "vynálezce" dotykového smartphonu svému vyzývateli otloukal o hlavu okopírované prvky ovládání, trvá už osmý rok. Nejnovější kolo konkurenčního souboje, v němž jde o desítky miliard dolarů, odstartovalo včerejším představením modelu Galaxy S8.

Samsung celkem snadno získal část movité klientely v době, kdy Apple věren dogmatům Steva Jobse odmítal zvětšit displej nad rozměry kodifikované prvním iPhonem. Kdo o větší obraz stál, ten musel chtě nechtě najít azyl u konkurence. Dnes už v rozměrech displeje není takový rozdíl, i když nejnovější korejská zbraň zase o něco povyrostla a protáhla se i na výšku.

Ovšem ani vlajková loď Samsungu, s níž se bude následující rok konkurence chtě nechtě poměřovat, dramatický zlom nepřinesla. Mobil je opět o něco rychlejší, jistě lépe fotí, zřejmě i o něco málo déle vydrží bez nabíjení, k tomu přináší pár novinek, které se dají efektně prezentovat. Korejští inženýři přidali i hlasem ovládaného asistenta. Prostě evoluce.

Úspěch "osmičky" je pro Samsung po trápení s druhým top modelem Note 7, který kvůli vadným bateriím doslova vyhořel, zásadní. Burza je optimistická, akcie pokračují v růstu a Samsung už má hodnotu 300 miliard dolarů, o 60 procent vyšší než před rokem. Trh věří, že za nové mobily budou lidi rádi utrácet. Problém ale je, že nákupy jsou někdy vlastně vynucené. Starší, ale stále solidní modely ve světě Androidu totiž nedostávají nové verze systému. I Samsung takto odepsal typ, který byl na špičce jeho nabídky ještě před dvěma roky. Zákazníkům takové chování vadí o to víc, že mají před očima opačný přístup Applu.

Ve světě, kde je aktuálnost a bezpečnost softwaru čím dál důležitější, to může být důvod změnit stranu.