Když Britové minulý týden vyšetřovali teroristický útok před parlamentem v Londýně, mohli začít okamžitě pátrat v celoevropských databázích. V případě potřeby by z nich vyčetli třeba údaje o tom, kdy a s kým pachatel cestoval. Pokud by měl komplice na kontinentu, díky celoevropskému zatykači by je mohli rychle dostat před soud.

O tyto nástroje v boji s terorismem a organizovaným zločinem může Británie po svém odchodu z Evropské unie přijít. Britská vláda ve středu ostatním členským zemím oficiálně doručí oznámení, že unii opouští. Spustí článek 50 evropských smluv, který vystoupení umožňuje. Pokud se ale s ostatními státy nedokáže dohodnout na podobě vztahů po svém odchodu, přijde například i o výhody spolupráce evropských tajných služeb. Platilo by to i naopak − s Brity by v dosavadní míře nemohli spolupracovat ani Evropané. Možnost, že jednání mezi Brity a zbytkem unie skončí krachem, se rozhodně nedá vyloučit.

Zaorálek: Volný pohyb osob za prací v Evropské unii musíme mít pod kontrolou

Třešničky nám nechte

Britská premiérka Theresa Mayová zvolila takzvaný tvrdý brexit. Británie tedy neodejde jen z EU, ale přestane být také členem jednotného evropského trhu a evropské celní unie. Zároveň si ale chce zachovat prakticky všechny dosavadní výhody britského členství: volný obchod se zbožím a službami. Podle Mayové chce Británie být "nejlepším přítelem a sousedem našich evropských partnerů". Mayová ale odmítá podmínky, které se na výhody jednotného trhu vážou, hlavně umožnění volného pohybu pracovních sil z jiných zemí EU a respektování rozsudků evropských soudů.

Ostatní země unie už Brity varovaly, že jim neumožní "vyzobat si z dortu třešničky", jak řekl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. Sedmadvacítka se bojí, že pokud by si Britové mohli zcela volně vybrat, jakou dohodu s EU budou mít, s podobnými požadavky by se pak roztrhl pytel i ze strany dalších zemí. To by ale mohlo znamenat konec jednotného trhu, základu unie, který je klíčový pro ekonomiky všech zemí včetně Česka.

Také německá kancléřka Angela Merkelová, chápaná jako hlavní spojenkyně Britů, opakuje, že nejdůležitější je ochránit zájmy zbylých 27 států. Británie je sice pro Německo velmi důležitým obchodním partnerem, Berlín ale podle ní rozhodně nedá přednost svému vývozu před zachováním celistvosti zbytku unie.

Dva roky? Zapomeňte

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se