Tradicí ze švýcarského Luzern či z maďarské Budapešti se inspirovali pořadatelé festivalu Dvořákova Praha, když pro letošní rok sestavili nový orchestr.

"Festivalové orchestry mívají jinou roli a význam v hudebním životě než orchestry klasické, ale jeden takový v Čechách trochu chyběl," tvrdí hornista Radek Baborák, jenž bude nově založený ansámbl dirigovat.

Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy si odbude premiéru ve čtvrtek 21. září, kdy v pražském Rudolfinu uvede Beethovenovu Symfonii č. 3 či Mozartovu Koncertantní symfonii Es dur. Půjde o závěrečný koncert komorní řady festivalu, jejímž kurátorem je letos právě Baborák. Koncerty komorní řady se uskuteční mimo jiné v pražském Anežském klášteře.

Pořadatelé program představili v úterý, kdy také zahájili předprodej vstupenek.

Původní představa dalšího rozvoje přehlídky se založením orchestru nepočítala, uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

"Už teď ale s festivalovým orchestrem máme velké plány. Snažíme se s festivalem pokrývat celý odkaz Antonína Dvořáka a existuje řada skladeb, které je obtížné provádět se stálými symfonickými orchestry, jež nejsou zcela programově flexibilní," vysvětlil Vrabec.

Baborák orchestr označil za "syntézu všech mých souborů a plánů", které se mu podařilo uskutečnit od chvíle, kdy roku 2010 ukončil angažmá coby sólohornista Berlínské filharmonie.

Smyčce nového orchestru Baborák složil z tuzemského Heroldova kvarteta či Epoque Quartetu, dechové sekce povedou hosté z ciziny. Součástí ansámblu budou mimo jiné Václav Vonášek, tedy český člen Berlínských filharmoniků, či hudebníci z Baborákova ansámblu Česká sinfonietta.

"Je to pro mě velká výzva. Má dirigentská kariéra začala před sedmi lety a rozvíjí se zcela nečekaně," podotkl Baborák. Orchestr bude na koncert zkoušet dva dny.

Festival Dvořákova Praha letos 7. září zahájí provedení Dvořákova oratoria Stabat Meter v hvězdném obsazení v čele se sopranistkou Kristine Opolaisovou. Tu mohli Češi vidět před několika týdny, když v přenosu do kin z newyorské Metropolitní opery zpívala titulní roli v Rusalce.

Provedení se dále zúčastní slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, v Česku již dobře známý polský tenorista Piotr Beczala a německý basista René Pape. Hrát bude orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Emmanuela Villauma.

"Na naší Stabat Mater je dobře patrné, proč jsme tak dlouho otáleli s uváděním Dvořákových kantát a oratorií. Až letos se nám podařilo shromáždit všechny špičkové umělecké síly," řekl šéf festivalu Vrabec a podotkl, že většina sólistů se objeví nejprve v květnu na květnovém gala Metropolitní opery v New Yorku a následně v září na pražském festivalu.

Úvodní koncert bude přenášet Česká televize, která nyní podle Vrabce jedná o mezinárodní distribuci.

V koncertní řadě Dvořák Collection festival uvede pět koncertů. Mezi ně bude 13. a 14. září patřit Dvořákovo Requiem. Zahraje jej Česká filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka s Pražským filharmonickým sborem a významnými sólisty – nizozemskou mezzosopranistkou Christianne Stotijnovou, americkým tenoristou Michaelem Spyresem a basistou Janem Martiníkem.

Sopránovou roli měla původně zazpívat Aida Garifullina, ta ale účast nakonec odřekla. "Jednáme o náhradě a jsme již v pokročilé fázi," dodal ředitel Vrabec.

Provedení Dvořákova Requiem natočí světová společnost Decca, která dlouhodobě spolupracuje s Českou filharmonií. V rámci řady Dvořák Collection festival dále zařadí skladatelovu Symfonii č. 9 zvanou Z nového světa, jež zazní 16. září spolu se zřídka slýchaným hymnem z básně Dědicové Bílé hory.

Ve středu 20. září budou na programu Dvořákův Slavnostní zpěv a Koncert pro violoncello a orchestr d moll, v němž se jako sólista představí kanadsko-francouzský hudebník Jean-Guihen Queyras.

Závěrečný koncert této řady, kde v sobotu 23. září zazní Dvořákovo Te Deum a Symfonie č. 6, odehrají Vídeňští symfonikové pod taktovkou Tomáše Netopila. Ten ovšem na festivalu vystoupí ještě jednou – 12. září zde povede filharmonii z německého Essenu, jejímž šéfdirigentem je od podzimu 2013.

"Netopil svůj orchestr v Praze představí vůbec poprvé," upozornil ředitel festivalu Vrabec.

Kromě toho na Dvořákovu Prahu přijede renomovaný London Philharmonic Orchestra pod taktovkou Vladimira Jurowského či Gustav Mahler Jugendorchester, jejž roku 1986 založil věhlasný dirigent Claudio Abbado. V Praze ho bude dirigovat Ingo Metzmacher, jako sólista se v Gershwinově Koncertu pro klavír a orchestr F dur představí Jean-Yves Thibaudet.

Festival se letos koná podesáté, jeho rozpočet oproti předchozímu roku mírně narostl a pohybuje se okolo 40 milionů korun, doplnil ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Také letos bude součástí přehlídky doprovodný program včetně výletu zvaného Po stopách Antonína Dvořáka. Tentokrát povede do Kroměříže.

"Dvořák tam jezdil, navštěvoval svého přítele Kozáka a na klavír tu uvedl moravskou premiéru Stabat Mater," dodal ředitel festivalu, jenž výlet vymýšlel na základě zápisů z kroměřížské kroniky.