Od dob druhé světové války to je nyní teprve potřetí, co američtí republikáni zároveň ovládají oba zákonodárné sbory v Kongresu a ještě i v nedalekém Bílém domě sedí jejich prezident. Taková konstelace samozřejmě otevírá pravici možnost, aby se rozmáchla k velkým historickým věcem.

Třeba k tomu, aby prosadila svou verzi zdravotnické reformy, která by nahradila tu z dob Baracka Obamy, pravicí v USA považovanou za rozpínavou a socialistickou, prostě zavrženíhodnou. Leč když konzervativci nyní konečně mohli ruku přiložit k dílu a provést demontáž tohoto nejvýraznějšího, nyní už sedm let starého Obamova legislativního zářezu, potupně selhali.

Návrh, prezentovaný republikánským šéfem sněmovny Paulem Ryanem, odmítla podpořit dvě vnitrostranická křídla. Konzervativní jestřábi, jimž přišlo, že Ryan nejde moc daleko a ponechává spoustu věcí z Obamova zákona v platnosti. Ale také republikánští zákonodárci ze spíše levicových volebních okrsků. Těm naopak přišlo, že balík změn likviduje příliš mnoho výdobytků, třeba v přístupu k péči pro chudé. Takže by jim hrozilo, že by příští rok nebyli znovuzvoleni, pokud by teď zatáhli se svou vlastní stranou za stejný provaz. Když si Ryan spočítal, jak by dopadl, hlasování o reformě stáhl ze sněmovního programu.

Další pokus se už konat nebude. Mračna se tak hned začala stahovat i nad jinými věcmi z plánované republikánské agendy, třeba reformou daní.

Proč je to všechno důležité vědět i tady u nás v Evropě? Protože američtí republikáni byli vždy tak nějak celým světem považováni za strážce konzervativních hodnot. Už ale vítězství showmanstvím poznamenaného, ideově nezakotveného, bezpáteřního populisty Donalda Trumpa v loňských stranických prezidentských primárkách dalo téhle představě zabrat. Teď se však stalo ještě tohle.

Strana, která má v rukou vše, vypadá, jako že se nachází před propastí rozpadu. Nebo jinak řečeno: Jakkoliv můžeme pád republikánské zdravotnické reformy považovat za Trumpovu porážku, vždyť od počátku sliboval, že po svém nástupu hned ten velký Obamův zákon zařízne, podstata věci je jinde. A sice ve zjištění, jak vnitřně paralyzovaná, nyní už možná až fatálně, je jedna velká tradiční strana s globálně viditelným štítem. Je na něm napsáno, že bude snižovat daně, prosazovat volný obchod a omezovat státní rozpínavost, aby uvolnila prostor pro svobodu každého jednotlivce.