Na prestižní mezinárodní soutěži robotických dronů Mohamed Bin Zayed International Robotic Challenge (MBZIRC) v Abú Zabí získal tým Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze medaile ve třech disciplínách. Drony spolupracující ve skupině soutěžily při sběru předmětů různých barev a tvarů a jejich přenášení na stanovená místa – a v této obzvlášť náročné disciplíně, kdy stroj musí manévrovat zcela samostatně bez jakéhokoliv zásahu operátora, dosáhl český tým na první místo. Další disciplínou bylo automatické přistání na plošině tažené za jedoucím autem. Odtud si tým z ČVUT odnesl stříbrnou medaili, ale od zlaté je dělil jediný bod.

Umístění v těchto závodech je kvalifikovalo do soutěže Grand Challenge, která se skládá ze tří dílčích úkolů. Odborníci z ČVUT se tu spojili s kolegy z univerzity v Padově pro řešení pohybu jedoucího vozidla, které při tom manipulovalo s nástroji. Společně v této disciplíně získali stříbro. Tým vedený Martinem Saskou z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze byl pro účast na MBZIRC doplněný zástupci americké University of Pennsylvania a britské University of Lincoln. Díky zisku tří medailí si ze štědře dotovaného závodu odnesou 1,2 milionu dirhamů, což odpovídá přibližně devíti milionům korun. K úspěchu přijel vítězům poblahopřát šejk Nahyan bin Zayed Al Nahyan a další představitelé země. Vítězný tým z ČVUT jim na závěrečném ceremoniálu předvedl autonomní sběr předmětů pomocí dronů.

Soutěž pořádaná Khalifa University v Abú Zabí probíhala ve dnech 15. až 18. března na závodním okruhu formule 1 YAS Arena. Cílem akce, která se koná každé dva roky, je posunout vývoj robotiky tak, aby se autonomní stroje lépe uplatnily v komerční sféře, při záchranných operacích i při plnění vědeckých a ekologických úkolů. V současnosti to znamená především zlepšovat systémy počítačového vidění, orientace ve složitém terénu a schopnosti spolupráce s jinými roboty i s lidmi.

Letošní ročník probíhal v mimořádně ostré mezinárodní konkurenci. Do soutěže se přihlásilo 143 týmů ze 47 zemí, z nichž organizátoři vybrali 26. Mezi nimi byly například skupiny z Carnegie Mellon University, University of Zurich, University of Bonn, Imperial College London. Úspěch týmu z FEL ČVUT v konkurenci nejprestižnějších vědeckých pracovišť světa opět potvrzuje, že drony a robotika obecně představují obor, v němž má Česko šanci uspět i na mezinárodní úrovni – pokud tu ovšem budou vytvořeny podmínky, které by jeho rozvoj podporovaly, a nikoliv brzdily.