Bohuslav Sobotka je v prekérní situaci. Poslanecká sněmovna ho zavázala, aby v případě, že Andrej Babiš důvěryhodně nevysvětlí svá daňová kouzla, proti němu "vyvodil důsledky". Už teď je jasné, že Babiš nic nevysvětlí. Jednak řekl, že nic vysvětlovat nechce, a i kdyby chtěl, stejně by se to vysvětlit nedalo. Operace, kdy prodal akcie firmy Profrost Agrofertu za sedmkrát vyšší cenu než předtím vlastní manažerce, by mu sice možná mohla vynést Nobelovu cenu za ekonomii (obor kreativní účetnictví), ale důvěryhodnost by si za ni nekoupil.

Sobotka tak bude stát v dubnu před otázkou, co s Babišem udělat. "Vyvodit důsledky" se nedá přeložit jinak než jako "vyhodit z vlády". A to bude problém. Premiér může samozřejmě Babiše odvolat (o koaliční smlouvě by se v takovém případě nemělo cenu bavit), jenže stál by před několika riziky. Babiš se už dal slyšet, ať ho Sobotka klidně odvolá, protože aspoň bude mít víc času na kampaň, a není to pouhé blufování. V kampani by se Babiš mohl úspěšně vydávat za oběť "matrixu" tradičních stran a v říjnu by napochodoval do Strakovy akademie hlavním vchodem i s celou rodinnou firmou. Nehledě na to, že po odvolání Babiše by se mohlo hnutí ANO podařit povalit celou vládu. Pak by přišla další z velkých chvil Miloše Zemana při jmenování nového premiéra, což asi také není něco, po čem by Sobotka dvakrát prahl.

No a pokud premiér v dubnu Babiše neodvolá (a bude třeba tvrdit, že "vyvození důsledků" může znamenat i domluvu ve stylu "ty, ty, ty!"), bude také v bryndě. Nikdo mu pak už neodpáře pověst velmi nestatečného politika, který navíc ignoruje vůli Poslanecké sněmovny. A verbální antibabišismus bude v kampani pro smích. Jedna možnost horší než druhá.

Neexistuje ale nějaká třetí možnost? Asi ne. Sobotka by se mohl pokusit vládnout ve stylu chytrá horákyně − podobně jako Jiří Paroubek, který před volbami v roce 2006 měl uzavřenou koalici s lidovci a Unií svobody, ale ve skutečnosti schvaloval zákony s marťany, rozumějme s komunisty. Jenže dnešní situace je jiná. ANO rozhodně není partaj pro legraci, jako byla před jedenácti lety sublimující Unie svobody. A ani marťanů se nyní jaksi nedostává.

Je samozřejmě možné, že Sobotka překvapí (nebylo by to poprvé) a vymyslí nějaké čestné a bezztrátové řešení. Ale nyní to opravdu vypadá, že má volbu jen mezi pozicí zásadového losera a kličkujícího zbabělce. Ale nebudeme ho litovat. K vládnutí s Andrejem Babišem ho nikdo neodsoudil, natož k tomu, aby z něj dělal ministra financí. Provedl to zcela dobrovolně. A jak se říká, s čím kdo zachází, tím také schází.