Představme si, že by Poslanecká sněmovna projednávala bod "nedovolené ozbrojování ministra vnitra". Nebo "šamanismus ministra zdravotnictví". Absurdní. Ale pořád to nic není proti bodu "daňové podvody ministra financí", kterým se poslanci včera reálně zabývali. Pokud bychom měli název vzít vážně, nesměl by být Babiš dnes ministrem.

Jenže ono to s těmi daňovými podvody nebude tak horké. Název jednacího bodu připomíná bombastický titulek bulvárního článku, pod kterým se skrývá podstatně méně dramatický text. Aby se dalo tvrdit, že se Babiš dopustil podvodu, musel by se podvod nejdříve prokázat, jak určitě chápe i Miroslav Kalousek. Politika samozřejmě pracuje s hyperbolou, sám Babiš nejde pro drsný výraz daleko, když na Kalouska křičí, že je zloděj, a reportérům ČT nadává, že jsou zkorumpovaná pakáž. Nějaký přehnaný soucit si nezaslouží. Ale tohle je přece jen trochu moc. Ať si každý křičí, co chce, ale sněmovna jako celek by se neměla chovat jako parta titulkářů z Blesku.

To ale neznamená, že by v případě Babišovy daňové optimalizace nebylo o čem mluvit. Běžnému podnikateli se při pohledu na Babišovy výkruty musí protáčet panenky. Zatímco živnostníkovi hrozí likvidační pokuty za špatně vyplněný výkaz, Babišovi poletují miliony sem a tam a daňová správa se tváří jako že nic. Co by asi na berňáku dělali, kdyby se u někoho, kdo se nejmenuje Andrej Babiš, pletla účetní už podruhé v řádech desítek milionů? Také by to odzívali?

Ale hlavně nesmí zapadnout, jak arogantně se Babiš chová ke sněmovně. Prohlásil, že projednávání jeho skandálu je nesmyslné a zdržuje legislativu. Nemá čas, musí "pracovat". Připomíná to onen pověstný požadavek klidu na práci, kterým se oháněli komunisté v 80. letech. Sorry jako, ale pan Babiš by si měl uvědomit, že je sněmovně odpovědný. A že sněmovna tady není proto, aby vládnutí usnadňovala, ale naopak aby ho komplikovala. Třeba proto, aby někdo neměl tendenci moc zneužívat. Základem systému liberální demokracie jsou "brzdy a pojistky", ne "akcelerátory a centrifugy", i když by se to asi Babišovi líbilo víc.

Babišovi odpůrci se na sociálních sítích začínají radovat, že tohle už přece musí šéfovi ANO ublížit, musí začít přicházet o nějaká ta procenta podpory. Chyba lávky. Jakkoliv Babišovi létají miliony sem a tam, jakkoliv částky, o kterých se pochybuje, jsou řádově větší, než za které musel odstoupit třeba premiér Stanislav Gross, Babiše to nijak zvlášť nepoškodí. Jeho příjmy jsou tak obrovské, že miliony vypadají jako drobné. Navíc se problémy vztahují k době, kdy Babiš nebyl v politice, a to, o co jde, není "korupce" v úzkém slova smyslu. Na to, aby lidé řekli Babišovi: "Sorry jako", by se mu nejspíš muselo natvrdo prokázat to, co bylo v názvu jednacího bodu sněmovny: daňový podvod.