Vladimir Putin se musí až divit, kolik západních politiků je ochotných sehrát pro něj roli užitečných idiotů. Dnes, zrovna v den třetího výročí krymského referenda, k němu do Kremlu zavítá bavorský ministerský předseda Horst Seehofer.

Je to výrazná postava na německé scéně. V pravicovém táboře kancléřky Angely Merkelové vytrvale hraje roli opozičníka. Požadoval stanovení horní hranice pro počet přijímaných uprchlíků, což Merkelová odmítla, a také už pár let brojí proti sankcím uvaleným na Rusko právě za to, jak pošlapalo všechny psané i nepsané normy, když Ukrajině ukouslo Krymský poloostrov. Pro připomenutí: na Krym nejprve vtrhly kontingenty ruských vojáků v uniformách bez státních znaků, pak tam Kreml uspořádal referendum, které bylo asi tak svobodné jako volby v socialistickém Československu.

Jistěže si prominenti ze strany CSU už tradičně vydupávají svoje cesty, často jen proto, aby dali najevo svou bavorskost čili to, jak jsou nezávislí na své větší sestře CDU, jež působí ve všech ostatních spolkových zemích. Vzpomeňme na rivalitu mezi Franzem-Josefem Straussem a Helmutem Kohlem či na manévry Edmunda Stoibera proti Angele Merkelové. Seehofer se snaží svoje proputinovské postoje konkrétně ospravedlnit poukazem na to, že bavorské firmy tvoří čtvrtinu ze všech německých, které v Rusku podnikaly, a že vzájemný obchod klesl ze 13 miliard eur v roce 2012 na 7,6 miliardy v roce loňském. Jenže samozřejmě opomíjí zdůraznit, že příčinu je asi třeba hledat i v tom, jak se propadlo ruské hospodářství po celosvětovém poklesu cen ropy v roce 2014 a jak následně zkolaboval rubl.

Ale hlavně: vést protisankční řeči a dvořit se Putinovi ve chvíli, kdy na Ukrajině zase zuří boje, kdy Rusko podporuje zločinný režim Bašára Asada a kdy Moskva kybernetickými útoky zasahuje do amerických prezidentských voleb, daleko přesahuje pomyslný rámec snesitelných rozbrojů v německé pravicové politické kuchyni. Seehofer nedělá nic jiného, než že se Kremlu nabízí k využití v mediálním propagandistickém boji.

Zítra bude Angela Merkelová u Donalda Trumpa. Také se budou bavit o sankcích proti Rusku, leč asi v dost obráceném gardu. Merkelová, která si na rozdíl od Seehofera uvědomuje zločinnost a celoevropskou nebezpečnost Putinova počínání na Ukrajině, se bude podle dostupných zpráv snažit amerického prezidenta přesvědčit, aby USA v sankcích pokračovaly. Pokud uspěje, vlepí tím ovšem facku i svému bavorskému protivníkovi.