Po roce 2020 se v souvislosti s přísnějšími požadavky na úspory energií v budovách stane vzduchotechnika s rekuperací − tedy se zpětným získáváním tepla − běžnou výbavou nových domů. Řízené větrání umožňuje domům dýchat a současně zabraňuje únikům tepla.

Průkopníkem ve vývoji vzduchotechnických jednotek v tuzemsku je rodinná firma Atrea z Jablonce nad Nisou. Petr Morávek je začínal vyvíjet v prádelně rodinného domu. Je autorem mnoha patentů. Dnes firma s půlmiliardovým obratem vlastní novou moderní halu, v níž zaměstnává asi 200 lidí, a patří mezi evropské špičky ve svém oboru. Vedení podniku předloni převzal syn Petra Morávka Daniel.

HN: Co všechno vzduchotechnika obnáší? Občas ještě slýchám tvrzení, že se v moderních domech s tímto zařízením nesmí otevřít okno.

Proč by nemohlo? Jen to není potřeba. Brzy zjistíte, že když máte v bytě díky vzduchotechnice pravidelný přísun čerstvého vzduchu, nemáte důvod okno otevírat. Naopak když ho otevřete, mnohdy vám dovnitř proudí vzduch neřízeně, jde vám dovnitř hluk a prach z ulice. Vzduchotechnika vám přivádí vzduch ve správném množství, ve správné teplotě a vzduch je navíc filtrovaný. Ale když chcete, můžete okno otevřít. Ty předsudky dnes už však nejsou tak výrazné.

Daniel Morávek (43)

Ředitel rodinné firmy Atrea. Předního tuzemského výrobce vzduchotechniky založil jeho otec Petr Morávek v roce 1990. Daniel Morávek ve firmě pracoval už při studiu ČVUT v Praze. V Atree se začal naplno angažovat v roce 1995 nejdříve na technických pozicích, později převzal odpovědnost za obchod. Od roku 2015 společnost vede.

Větší problém je to, že se vzduchotechnika někdy zaměňuje s klimatizací. Ta vám vrčí pod stropem a fouká na vás ledový vzduch. Zato vzduchotechnika vám přivádí čerstvý vzduch do obytných místností a nenápadně odsává vzduch ze sociálních místností. V dobře utěsněných domech s kvalitními okny se omezí infiltrace, jenže pak začnete řešit problémy s vnitřním mikroklimatem − s pachy, s koncentrací CO2, s plísněmi. Díky řízenému větrání máte pod kontrolou, kolik vzduchu se v domě vymění.

Větrání však není jen o vnitřním prostředí a o úspoře energií, ale i o komfortu. V našich jednotkách už velmi často bývá topení i chlazení, což umožňuje nejen větrat, ale přiváděný vzduch dohřívat nebo naopak přichlazovat.

Trendem je také ovládání na dálku − my jsme dnes schopni kteroukoliv z našich jednotek ovládat po internetu. Z mého pohledu je ale nejlepší zařízení takové, které není třeba vůbec řídit, které funguje samo a vy ani nevíte, že ho máte, a navíc ho ani neslyšíte.

HN: Jak se vyvíjí cena zařízení?

Cena klesá. Rekuperační jednotka pro vlastní byt stojí 20−70 tisíc, k tomu je třeba započítat rozvody. Zároveň se ale zvyšují a modernizují schopnosti a možnosti těchto jednotek. Samotný provoz a údržba jsou pak doslova korunová záležitost. Základem je měnit filtry ve správnou dobu a zajistit tak, aby veškerý vzduch, který jde do rozvodů, byl filtrovaný. Náklady na výměny filtrů se pohybují v řádech desetikorun, maximálně stokorun ročně na bytovou jednotku. Hodně záleží na tom, kde je zařízení instalované − jestli v prašném místě, ve městě, nebo na vesnici. Když se prach zachytí ve filtru, nedostane se do místností. Podle našich průzkumů lidé ve vzduchotechnikou větraných bytech nebo domech daleko méně vysávají a utírají prach. Ten prostě zůstává na filtrech. Co se týče spotřeby energie, všechny naše rekuperační jednotky v sobě mají elektronicky řízené ventilátory s extrémně nízkou spotřebou. U bytů se bavíme o malých částkách, o stokorunách ročně.

HN: Jaký vliv má na odbyt vašich produktů dotační program Nová zelená úsporám?

Všechny naše výrobky samozřejmě splňují požadavky tohoto programu a jsou v něm registrovány, ale statisticky to nevnímáme. Řekl bych však, že se zvedlo povědomí o technologiích, o úsporách energií, a hlavně o pasivních domech jako takových.

Poměrně velká změna se v této oblasti očekává s nástupem nových směrnic. V roce 2020 by měly všechny kolaudované objekty splňovat přísnější požadavky na spotřebu energií. Mnoho developerů to teprve teď začíná řešit. Rok 2020 je ve stavebnictví už zítra a všichni si začínají uvědomovat, že vzduchotechnika by měla být a bude nedílnou součástí všech staveb.

HN: Do vývoje větrací rekuperační jednotky investoval i jablonecký podnikatel v úplně jiném oboru – Dalibor Dědek. Jak novou konkurenci vnímáte?

To jen dokládá, že trh je zajímavý a přitahuje i další hráče. Řekl bych, že Česká republika je velmoc ve vzduchotechnice. Je tu několik velmi silných výrobců, jako třeba Janka Engineering. Konkurence nás všechny nutí být nejen dobrými, ale i nespoléhat se jen na domácí trh. My jsme v Česku dosáhli určité nasycenosti. Historicky jsme hodně orientovaní na export − Slovensko nebo Maďarsko už bereme v podstatě jako domácí trh. Rozhlížíme se tedy dále − nedávno jsme zakládali dceřinku v Rumunsku, v Rakousku a další země budou určitě následovat.

Podíl zahraničí na našich tržbách už tvoří více než dvě třetiny. Vyvážíme prakticky do všech evropských zemí. Naše největší odbytiště je kvůli nákladům na dopravu v naší bezprostřední blízkosti, ale vyvážíme i do vzdálenější Anglie nebo na Kypr. Zajímavou zakázku jsme nyní získali i ve Španělsku, kde budeme dodávat kompletní vzduchotechniku do velkého hotelu. Vyhráli jsme tuto zakázku mimo jiné i díky našim německým certifikacím.

HN: Dodávali jste i větrací jednotky do "Véčka" − luxusního bytového domu v Praze na Pankráci. V čem byla tato zakázka specifická?

Pro tento projekt jsme navrhli speciální řadu větracích jednotek, které sice řeší čerstvý vzduch, ale protože tam jsou chladicí plochy, bylo třeba zajistit i odvlhčení prostor formou cirkulace s odvlhčováním. Každý byt bude mít svoji jednotku se samostatným řízením. V některých projektech řešíme větrání i jinak, například centrální jednotkou pro celou budovu nebo jedno patro. Obecně každý dům je trochu jiný a vyžaduje individuální přístup.

jarvis_58c83922498e7055002a3321.jpeg
Daniel Morávek potvrzuje, že díky vzduchotechnice máte v bytě pravidelný přísun čerstvého vzduchu.
Foto: HN - Tomáš Tesař
jarvis_58c83922498e7055002a3325.jpeg
Daniel Morávek potvrzuje, že díky vzduchotechnice máte v bytě pravidelný přísun čerstvého vzduchu.
Foto: HN - Tomáš Tesař