Po svém vítězství v prezidentských volbách Donald Trump vyhlásil, že jeho plán zdravotního zabezpečení, který nahradí reformu schválenou za Baracka Obamy, pojistí všechny Američany. "Budeme mít pojištění pro každého. V některých kruzích uvažují tak, že když nejste schopni zaplatit, tak pojištění nemáte. To se nám ale nestane," uvedl Trump pár dní před nástupem do Bílého domu.

Nyní se ale zdá, že může nastat přesně opačná situace. Počet lidí bez pojištění se zvýší a hlavním důvodem bude to, že chudší Američané na ně finančně nedosáhnou. Vyplývá to ze zprávy rozpočtové kanceláře Kongresu (CBO), která analyzovala plán pojišťovacího systému, který minulý týden v Kongresu představili Trumpovi republikáni.

52 milionů nepojištěných Američanů do roku 2026 

Podle analýzy CBO by jen v roce 2018 v USA přibylo 14 milionů lidí bez pojištění. Do roku 2026 by bylo nepojištěných už 52 milionů, tedy každý pátý Američan. V současnosti je bez pojištění jeden z deseti Američanů.

"Se zprávou důrazně nesouhlasíme. Je prostě nevěrohodná. CBO se mýlí," odmítl závěry analýzy Trumpův ministr zdravotnictví Tom Price.

Rozpočtová kancelář Kongresu má ovšem pověst politicky nezávislého orgánu, její materiály jsou brány vážně. Její analýza se sice může mýlit ve velikosti nárůstu lidí bez pojištění, nikoli však v základním trendu, jak by celý systém vypadal po implementaci republikánského plánu.

To připouštějí i sami republikáni. "Řekněme, že CBO má jen z poloviny pravdu, ale i to by mělo být znepokojivé. Bylo by rozumné, kdybychom zprávu prostudovali, a vyřešili některé problémy, které zmiňuje," uvedl republikánský senátor Lindsey Graham. Jeho vyjádření vystihuje politicky tenký led, na který se republikáni se svým plánem "zrušení a nahrazení" (recall and replace) Obamovy reformy zdravotnictví dostali.

Splnění slibu

Zrušení "Obamacare" bylo jedním z ústředních Trumpových předvolebních slibů. Jenže reforma od svého plného uvedení do praxe v roce 2013 zpřístupnila zdravotní pojištění dvaceti milionům Američanů, počet nepojištěných v USA klesl z padesáti na třicet milionů lidí.

Mezi nově pojištěnými jsou i mnozí republikánští a nezávislí voliči. Jejich hlas pro Trumpa byl spíše protestem proti politickému establishmentu, než že by se znovu chtěli ocitnout bez zabezpečení. To by se nakonec mohlo obrátit proti samotným republikánům. Členové Kongresu, jejíchž volební okrsky nejsou jasně politicky vyhraněné, by se mohli už v příštích volbách na podzim 2018 ocitnout v ohrožení.

Základem Obamovy reformy bylo výrazné rozšíření federálně dotovaného programu Medicaid pro chudší Američany a také zřízení takzvaných pojišťovacích burz, kde byla cena za pojištění také dotována státem.

Republikánský návrh by tyto burzy zrušil a místo federálních dotací do Medicaid by Američanům na nákup pojištění nabídl daňová zvýhodnění. Podle CBO by tím republikáni dosáhli jednoho ze svých základních cílů, snížení federálních výdajů. Jejich systém by měl podle analýzy ušetřit během deseti let 337 miliard dolarů.

Podle analýzy CBO však za cenu toho, že daňové kredity nevyrovnají současnou míru federální podpory a pro chudé lidi se pojištění stane znovu cenově nedostupné. Také přibude lidí, kteří pojištěni být nechtějí, na které se však v současnosti vztahuje pokuta zavedená v rámci Obamovy reformy. Republikánský návrh tuto penalizaci ruší.

Podle serveru Politico.com má navíc Bílý dům vlastní analýzu, která v zásadě potvrzuje závěry CBO. Počet lidí bez pojištění by měl podle tohoto materiálu vyskočit až na 54 milionů.