Předkladatelé z opozičního klubu TOP 09 a Starostů v úterý stáhli daňovou novelu, jež by zvýšila daňové úlevy dárcům krve a zavedla by je pro dárce kostní dřeně. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tak nedostal šanci připojit k předloze ve druhém čtení návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů.

"Nemohu se smířit s tím, aby se pomoc dárcům stala rukojmím politického soupeření," řekla za autory novely Věra Kovářová (STAN, za TOP 09). Zdanění korunových dluhopisů je podle ní možné řešit jinak a není fér tím zatěžovat zákon o dárcích krve a kostní dřeně. Kovářová řekla, že daňovou novelu předloží obratem znovu.

Babiš uvedl, že ho postup předkladatelů mrzí, předlohu podporuje. Poslance nařkl z toho, že zřejmě nechtějí, aby držitelé korunových dluhopisů výnosy z nich danili. "Budu to navrhovat znovu, protože si myslím, že je to správné," zdůraznil ministr financí.

Babiš čelí už několik týdnů kritice za to, že nechal svoji firmu Agrofert v roce 2012 vydat dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny a následně si jich koupil za jednu a půl miliardy. Tím získal na deset let nezdaněný příjem ve výši devadesáti milionů korun ročně.

"Chci zdanit sám sebe," opakovaně uváděl Babiš ke svému návrhu. Jenomže nenachází oporu ani u svých koaličních partnerů, ani u opozice. Například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek říká, že úpravu zákona, kterou se snaží Babiš prosadit, mu v minulosti experti jeho ministerstva nedoporučili. "Je to lex Babiš na druhou, ministr financí si tím řeší svou soukromou situaci a zneužívá vítanou snahu daňové úlevy pro dárce krve a dřeně," řekl Bělobrádek.

Právě k projednávané novele daňového zákona, která by umožnila dárcům krve či kostní dřeně vyšší daňové úlevy, chtěl Babiš svůj návrh na zdanění "sebe sama" přilepit. Tím však daňové úlevy pro dárce ohrožoval, takže jej předkladatelé z TOP 09 a STAN raději stáhli. Ostatní strany totiž odmítaly takový "slepenec" schválit. "Považuji chování pana vicepremiéra za nemravné, že se snaží řešit svou osobní kauzu prostřednictvím opoziční předlohy. Mohl si to předložit samostatně nebo jako vládní návrh," řekl předseda klubu TOP 09 František Laudát.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dokonce sněmovně navrhl nový bod programu jednání: daňové podvody ministra Babiše. Reagoval tak na zprávy dvou auditorských firem, které Babiš zveřejnil v pátek. Chtěl tak vyvrátit podezření, že na nákup dluhopisů za jednu a půl miliardy neměl v roce 2012 dost prostředků. Zprávy sice uváděly, že Babiš měl dostatek příjmů, současně však vznikly pochybnosti, zdali celá transakce nesloužila jen k tomu, aby ministr financí získal nezdaněné příjmy.

"Informace jsou alarmující. Už jsem toho zažil hodně, ale ne, aby se člen vlády takto veřejně přiznal k podvodům," řekl na začátku schůze Poslanecké sněmovny. Poukázal na to, že Babiš prodal za velmi výhodnou cenu 748 milionů korun akcie tří firem své vlastní společnosti Agrofert. Následně do ní "nalil" peníze zpátky nákupem korunových dluhopisů, tím během deseti let ušetří na výnosech z šestiprocentního úroku 135 milionů korun jeho firma Agrofert 171 milionů korun.

Podporu nenachází Andrej Babiš ani u největšího koaličního partnera. ČSSD poukazuje na to, že se Babiš "naboural" do již dohodnuté podpory dárcům krve a kostní dřeně, a ohrozil tak její schválení. "Budí to v nás rozpaky. Obávám se, aby zákon kvůli tomu nakonec nebyl celý smeten," dodal předseda poslanců za vládní stranu Roman Sklenák.