Server WikiLeaks se postaral o nový příspěvek do orwellovského žánru CIA a její vlezlost. Zveřejnil objemný soubor, z něhož je patrné, že zvědavost americké špionáže zjevně nemá meze. Nejenže vám umí napíchnout telefon, ať už používáte operační systém Android nebo iOS či jiný. Ale když vypnete doma svůj na internet připojený televizor značky Samsung, může ten přístroj stejně fungovat dál jako špionské uši.

Či jinak: ledničky budoucnosti budou, jak známo, pracovat s pomocí internetu, aby vás mohly upozornit, že vám třeba dochází máslo nebo jogurty. Říká se tomu internet věcí aneb anglicky Internet of Things. Leč to znamená, že američtí špioni budou díky údajům z ledničky o vás vědět, kde jste − a samozřejmě také, co jíte či pijete. Není to hezké pomyšlení.

Jenže zadržme na chvíli pohoršení nad tím, co si to Velký bratr zpoza Atlantiku dovoluje. Cílem americké špionáže je přece zejména bránit Ameriku a potažmo celý západní svět před terorismem. A také, tedy vzhledem k obdivnému postoji Donalda Trumpa k Vladimiru Putinovi alespoň doufejme, i před zjevnou ruskou snahou o destrukci západních civilizačních hodnot a pravidel. Jistěže je tedy nepřípustné, abychom v moderní společnosti žili ve strachu, že nás někdo bude pořád mít pod dohledem, a nutno to říct pořádně nahlas, ale na druhou stranu také nutno brát v potaz, co je hybnou pákou celé té americké snahy. A proto se ptejme, jestli podobnými schopnostmi − vloupat se přes internet do vašeho soukromí − disponují také ruské špionážní služby. Či dokonce, jestli tohle odhalení amerického know-how nepomůže Kremlu či jiným režimům − na mysli vytane ten čínský − k tomu, aby se v kybernetickém ohledu ještě víc zdokonalily.

Zkrátka, jistěže tohle odhalení servírované kýmsi přes server WikiLeaks cynicky řečeno dost demaskuje standardní americké řeči o spojenectví, svobodě, lidských právech a úctě k jednotlivci. Na druhou stranu tu je ale i pádný argument, proč se to celé nemělo takhle dostat na veřejnost. Zbraň namířená hlavně proti těm, kdo chtějí náš svět zničit, je nyní jako na talíři poskytnuta všem, i těm, kteří mají právě takové zlé spády.

Server WikiLeaks nedávno posloužil ruské špionáži k "uplacírování" ukradených e-mailů prominentních členů americké Demokratické strany. Hackerský postup byl podle oficiálních amerických prohlášení řízen přímo Kremlem. Sehrál-li tedy server WikiLeaks už roli prodloužené ruky Kremlu, co když teď zase jen zveřejňuje ruský lup?