Distributoři filmu Masaryk se ohradili proti kritice, že kvůli udílení cen Český lev postupovali nefér, či že si dokonce pomohli podvodem.

Fakt, že snímek režiséra Julia Ševčíka nechali promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině a do běžné distribuce film vstoupí až tento čtvrtek, prý distributoři už loni na jaře konzultovali s Českou filmovou a televizní akademií.

"Akademie tehdy odpověděla kladně. Až nyní někteří mluví o neférových praktikách, což poškozuje film i jeho tvůrce," uvedl v úterním prohlášení ředitel distribuční společnosti Bioscop Robert Schaffer.

"Velmi se tedy nyní divíme, když se představitelé České filmové a televizní akademie vyjadřují tak, že jsme se snažili o něco nepravého. Akademie měla více než půl roku času na to, vyjádřit se, že s tímto způsobem nesouhlasí. Nyní ale poškozují někteří představitelé akademie svými prohlášeními samotný film a tím nepřímo znevažují práci všech filmařů, kteří se na tomto mimořádném snímku podíleli," dodal Schaffer.

Na toto prohlášení v úterý reagoval prezident akademie Ivo Mathé. "Pokud se dobře pamatuji, tak ani dnes nikdo z vedení České filmové a televizní akademie nehovoří o porušení statutu cen," uvedl Mathé.

Podle něj se prezidium musí zabývat názorem některých akademiků, kteří si nepřejí, aby se napříště slavnostní vyhlašování prestižních cen změnilo výhradně na odnož marketingových strategií producentů.

"Kdyby podobný postup zvolilo víc jejich kolegů, druhá polovina prosince by se stala přehlídkou filmových premiér a po konání Českého lva by nastal interval jakýchsi obnovených či slavnostních premiér. Třeba je to tak žádoucí, ale tím se prezidium akademie zabývat musí," dodal Mathé.

Limitované uvedení je podle Schaffera z Bioscopu jednou z distribučních strategií užívaných po celém světě. "Nejedná se tedy o nic mimořádného, naopak se jedná o poměrně riskantní způsob. Film je ale natolik povedený, že jsme si to mohli dovolit," dodal.

Film Masaryk získal od akademie 14 nominací, proměnil jich 12 včetně té za nejlepší film roku.

Kvůli vypjaté diskusi o způsobu uvedení filmu Masaryk do kin, která se rozpoutala po sobotním udílení Českých lvů, prezidium akademie oznámilo, že zváží změnu pravidel pro nominaci filmů.

"Mnohým zvolená interpretace stanov zkazila náladu a dojem z jinak vydařeného ceremoniálu. Musíme si říci, zda jde o akceptovatelnou producentskou strategii, či o zneužití pravidel vyžadující jejich úpravu ve prospěch celé české filmové a televizní tvorby," uvedl v pondělí Ivo Mathé.

Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně, což film Masaryk splnil.

"Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech," uvedl například filmový režisér Filip Renč.

Herec Jiří Bartoška v souvislosti s uvedením Masaryka jen v jediném kině mluvil o "levárně".

Producent Masaryka Rudolf Biermann namítl, že k Masarykovi měli přístup všichni, kdo filmy hodnotí. "Od počátku jsme brali jako svou povinnost uvést film k výročí úmrtí Jana Masaryka, na druhé straně jsme použili regulérní marketingové kroky," prohlásil Biermann.

Ministr zahraničí Jan Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností 10. března 1948.

Tvůrci filmu obdrželi v sobotu ocenění ve 12 kategoriích. Snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami.