Málokdo pochybuje, že Bohuslav Sobotka pozítří na sjezdu obhájí post předsedy ČSSD. Přesto v Brně nebude nuda. Nebude se hrát o nic menšího než o uchování šance na slušný volební výsledek ČSSD. Každá strana potřebuje k úspěchu silného lídra. A pokud Bohuslav Sobotka ve volbách předsedy nezíská opravdu silný mandát (což je minimálně sedmdesát procent hlasů, ale spíš víc, protože před dvěma lety měl 85 procent), tak takovým lídrem nebude. Těžko přesvědčovat voliče, že jste ten pravý, když nedokážete chytit za srdce ani přesvědčivou většinu členů vlastní strany.

Bohuslav Sobotka kromě výrazného osobního úspěchu potřebuje, aby delegáti kývli na jeho lidi ve vedení. Především to znamená, že prvním místopředsedou musí zůstat Milan Chovanec a do vedení se nedostane žádný z jeho oponentů. Tím nejhorším, co by se mohlo ČSSD z pohledu budoucího volebního výsledku přihodit, by bylo těsné vítězství Sobotky a současně úspěch hlavního kritika Jeronýma Tejce. Kromě toho, že by voliči dostali signál, že ČSSD skutečně neví, čí je, znamenalo by to pravděpodobně odchod volebního manažera Jana Birkeho, což je mimochodem jeden z mála předních sociálních demokratů, kteří dokážou k voličům hovořit podobně srozumitelně jako Andrej Babiš. Do volební kampaně by se tak ČSSD vydala rozhádaná, navíc bez člověka se strategickým uvažováním. Oranžové armádě by v takovém případě nepomohlo, ani kdyby se američtí poradci stavěli na hlavy. Ne, to by snad ani nebyla bitva, ale smutný pochod před Babišovu popravčí četu.

Sobotka udělal před sjezdem pro vlastní úspěch a zachování jednoty, co mohl. Do značné míry popřel sám sebe − opustil podzimní nápady na oslovování liberálních voličů "pirátskými" tématy, tvrdě se orientoval na tradiční elektorát − zaměstnance, důchodce, lidi s nižšími příjmy. Přitakal spolupráci s komunisty. Sebral tak část argumentů kritikům typu jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který dosud Sobotkovi ve spolupráci s Milošem Zemanem usilovně mydlil schody. Nyní Zimola brzdí a říká, že na sjezdu revoluci nechystá. Zdá se tedy, že Sobotka nakonec může uspět.

Přesto je možné, že sjezd ČSSD Sobotku nepotěší. Delegáti bývají nevypočitatelní, takový Vladimír Špidla by mohl vyprávět. Co rozhodne? Pravděpodobně to, jestli většina ČSSD ještě věří, že lze volby vyhrát. Pokud ano, Sobotka dostane, co si přeje. Pokud ne, dostane co proto. A hlavní otázkou pro ČSSD už bude, co po volební porážce a Sobotkově následném pádu.