Prezidentský kandidát francouzské umírněné pravice François Fillon navzdory nepolevujícímu skandálu kolem své osoby odmítá odstoupit z volební kampaně. Obvinění z neoprávněných příjmů, která se týkají jeho manželky, Fillon označil za politicky motivovaná. V projevu v pařížském sídle své kampaně také odsoudil postup justice, která se ho rozhodla stíhat, přičemž prý nerespektovala presumpci neviny a podlehla nátlaku levice.

Na protest proti Fillonově rozhodnutí rezignoval jeho poradce pro zahraniční politiku, bývalý ministr Bruno Le Maire. "Věřím, že dodržet dané slovo je nezbytné pro důvěryhodnost politiky," prohlásil v narážce na Fillonovo dřívější prohlášení, že se v případě obvinění vzdá kandidatury.

Fillon upřesnil, že ho justice formálně obviní a začne stíhat 15. března, tedy dva dny před uzavřením seznamu kandidatur. "Se mnou se od začátku nezacházelo jako s normálně vyšetřovanou osobou. Systematicky byl porušován právní stát. Presumpce neviny zcela zmizela," prohlásil kandidát konzervativní strany Republikáni.

"Jde o politickou vraždu, namířenou nejen proti mně, ale i proti prezidentským volbám," řekl expremiér, který již dříve uvedl, že neodstoupí ani v případě, že bude vyšetřován. Jde podle něj o spiknutí s cílem zabránit mu kandidovat. "Nikdy se nevzdám, neodstoupím, budu bojovat do konce," zdůraznil kandidát, kterému aktuální průzkumy nedávají naději na postup z prvního kola voleb 23. dubna do rozhodujícího duelu 7. května.

Fillonovo dnešní vyjádření následuje krátce poté, co se začalo spekulovat, že se asi přece jen rozhodl odstoupit. Místní i zahraniční média nejprve označila za velmi zvláštní, že Fillon bez vysvětlení zrušil ranní plánovanou návštěvu tradičního zemědělského veletrhu, která se považuje za významný krok pro všechny hlavní kandidáty. Napětí umocnilo oznámení, že Fillon vystoupí v poledne s prohlášením. Podle některých zpráv přitom měl být po jeho boku Alain Juppé, který loni skončil ve stranických primárkách na druhém místě a logicky by ho mohl v kampani nahradit. Juppé se nakonec u Fillonova proslovu, který začal s asi půlhodinovým zpožděním, neukázal.

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831.440 eur (22,5 milionu Kč). Podobné zaměstnávání není v zemi trestné, ale je podezření, že práce manželky byla fiktivní, což trestné je. Mnohé lidi také šokovala výše vyplacených peněz, která prý bývá u poslaneckých asistentů zpravidla nižší.

Francouzská prokuratura zahájila v lednu předběžné vyšetřování a minulý týden oznámila, že zjištěné skutečnosti neumožňují případ odložit. Pověřila dalšími kroky tři vyšetřující soudce, kteří se podle Fillonových právníků nyní rozhodli zahájit proti pravicovému kandidátovi trestní stíhání. Předvolali ho kvůli tomu na 15. března. Tento postup vede zpravidla k soudu, ale případ stále může být i odložen.

Fillon nadále tvrdí, že choť pro něj vykonávala skutečnou práci, a pochybení odmítá. Kauzu hned označil za spiknutí vládních levicových sil a odmítl se opakovaně své kandidatury vzdát.

Skandál výrazně ovlivnil průběh kampaně před prezidentskými volbami. Fillon, který byl do vypuknutí aféry hlavním favoritem, ztratil podporu mnoha voličů a v posledních anketách ho předstihl nezávislý kandidát Emmanuel Macron.