Dopisovatel německého listu Die Welt Deniz Yücel musí v Turecku kvůli podezření ze členství v teroristické organizaci do vazby. Rozhodl o tom turecký soud. Německá média postup tureckých úřadů považují za zlovůli, která má umlčet novináře, jenž se nebál psát kriticky o režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Tvrdá kritika zní i z německé vlády. Yücel má turecké i německé občanství.

Třiačtyřicetiletého novináře zatkla turecká policie před dvěma týdny a od té doby byl zadržován, aniž se jeho případem zabýval soudce. V Turecku je od pokusu části armády o puč z loňského léta možné držet podezřelé z terorismu ve vazbě až dva týdny jen z rozhodnutí policie. Soudce se do případu zapojil až v pondělí večer, kdy rozhodl o vyšetřovací vazbě pro Yücela. V té může být podle listu Die Welt až pět let.

Turecké úřady Yücela podezřívají ze členství v teroristické organizaci a ze zneužití dat. V případu jde podle všeho o Yücelovy zprávy o ministru energetiky Beratu Albayrakovi, který je Erdoganovým zetěm. Novinář při nich využil i soukromých e-mailů ministra, které publikovala skupina levicově orientovaných hackerů.

Podobným způsobem turecké úřady podle neziskových organizací i západních politiků postupují proti celé řadě kritiků, kteří jsou režimu nepohodlní. Díky široké definici terorismu, jejíž změnu požaduje Evropská unie, mohou zatknout prakticky kohokoliv. Výbor na ochranu novinářů (CPJ) uvádí, že je nyní v Turecku ve vazbě v souvislosti se svou prací přes 80 novinářů, což je více než v jakékoliv jiné zemi.

Poměrně tvrdá slova volí i německá vláda. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) v prohlášení hovořila o hořkém rozhodnutí soudce, které ji zklamalo. "Toto opatření je nepřiměřeně tvrdé, zvláště když se Deniz Yücel turecké justici dobrovolně vydal," uvedla také Merkelová. Německá vláda se podle ní bude zasazovat o spravedlivé zacházení s Yücelem a bude věřit, že se brzy dostane na svobodu.

Ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD) postup označil za zcela nepřiměřený. Zavírání libovolných novinářů podle něj není slučitelné s evropskou představou státu práva a svobody tisku.

Yücelův případ může podle pozorovatelů dále zatížit již tak napjaté vztahy Berlína a Ankary, které procházejí nejtěžší krizí za desítky let už od loňského roku. Tehdy napětí vzbudila na jedné straně rezoluce Spolkového sněmu o arménské genocidě nebo satirická báseň o Erdoganovi, na druhé straně postup vůči médiím a opozici nebo vměšování se Ankary do života německých Turků.