Sněm ANO se báječně vydařil. Andrej Babiš byl zvolen předsedou 93 procenty hlasů, což je přesně ten poměr, kdy je jasné, kdo je tady šéf, ale už to nevypadá úplně kimirsenovsky. Optimalizace výsledku vyšla na 100 procent.

A optimalizace ANO se o víkendu na Chodově dařila obecně. Optimalizována byla diskuse, která v sobotu neproběhla, protože se předsedy nikdo na nic neptal, v neděli byla většina vznesených dotazů zaznamenána s tím, že budou předsedovi předány. Tak je to optimální, s diskusí to neradno přehánět, jednak proto, že je potřeba především makat (cedit při tom "krev, pot a slzy", jak prohlásil nově zvolený místopředseda Richard Brabec), a hlavně proto, že předseda i bez otázek sám nejlépe ví, co dělá.

Svědčí o tom nově optimalizované stanovy ANO. Andrej Babiš dostal právo škrtat jména na kandidátkách, připisovat na kandidátky, měnit pořadí na kandidátkách, kdykoliv ho napadne. Žádná debata, škrt a je to. Návrh přišel samozřejmě "zdola". Členové evidentně nechápou, proč by měl v liberálním hnutí mít někdo jiný než předseda vůbec nějaké pravomoce, když si předsedu přece svobodně zvolili. Jeden snad až mohl mít pocit, že je to zárodek autokracie (a kdo ví, jestli jen zárodek), a začít vyčítat hnutí ANO nedemokratičnost. Ale s tím si Andrej Babiš poradil hladce: "Že jsme nedemokratičtí? Vždyť nás volilo přes milion lidí!" Skvělé. Čím víc hlasů, tím víc demokrat, tomu musí rozumět každý. Optimální.

Optimalizováno bylo vedení hnutí. Andrej Babiš se vyjádřil, že ne se všemi je spokojen, nahlas sice neřekl s kým, ale náznak stačil. Třeba poslanec Martin Komárek ale asi tušil, že přes veškerou facebookovou tvorbu a nejdelší kandidátský projev z vedení vypadne. A vypadl. Andrej Babiš na sjezdu konstatoval, že se považuje za "urputné hovado", hnutí si toho cení a stojí za ním. S tím samozřejmě souvisí i to, že kdo za Babišem dosud dostatečně urputně nestál, už stojí opodál. To je případ olomouckého hejtmana Košty, který nebyl patřičně loajální, neposlouchal místopředsedu Faltýnka, takže ho nakonec na sjezdu ani nepustili do jednacího sálu. Pro všechny budoucí neposluchy optimální výstraha.

Takže ještě zbývá nějaký ten optimalizovaný program. Je tady: Všem daně snížit! Vyházet 180 zákonodárců, 101 nám v té parlamentní žvanírně stačí! A postavit nové silnice! Pro každého něco. Program se samozřejmě bude optimalizovat průběžně, v závislosti na náladách veřejnosti a průzkumech.

Hnutí ANO je po sjezdu zevnitř zcela optimalizováno, procesy jsou nastaveny. Zbývá jediná otázka: Do jaké míry se mu podaří zoptimalizovat voliče?