Soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotic Challenge (MBZIRC) pořádá Khalifa University v Abú Dhabi každé dva roky a jejím cílem je posunout vývoj robotiky tak, aby se autonomní stroje ještě lépe uplatnily v komerční sféře, při záchranných operacích i při plnění vědeckých a ekologických úkolů. V současnosti to znamená především zlepšovat systémy počítačového vidění, orientace ve složitém terénu a schopnosti spolupráce s jinými roboty i s lidmi. MBZIRC je štědře sponzorovaná a ceny pro vítěze představují sumu pěti milionů dolarů.

Letošní ročník začne 16. března a potrvá dva dny. Do soutěže se přihlásilo 143 týmů ze 47 zemí, z nichž organizátoři vybrali 26. Český tým tvoří skupina MRS (Multi-robot Systems) z Elektrotechnické fakulty ČVUT, vedená Martinem Saskou a spolupracující s odborníky z několika zahraničních univerzit. Pro účast na MBZIRC mezinárodní tým dostal sponzorský dar 200 000 dolarů, z něhož na ČVUT připadlo 113 000 dolarů.

V letošním ročníku soutěže jsou čtyři kategorie, drony z ČVUT budou závodit ve dvou z nich: v první musí stroj samostatně vyhledávat objekty na přívěsu taženém za jedoucím autem, ve druhé budou formace spolupracujících dronů hledat pohybující se předměty různých barev a tvarů a přenášet je na stanovená místa. Další kategorie se týká pozemních robotů a v poslední (Grand Challenge) spolupracují létající roboti s pozemními při plnění zadání z předešlých tří kategorií. Praktické využití směřuje především k nasazení dronů v zásilkových službách, při záchranných pracích a zásobování.

Konkurence je těžká: mezi soutěžícími jsou skupiny z Carnegie Mellon University, University of Zurich, University of Bonn, Imperial College London a další. Český tým odlétá z Prahy už 26. února, protože bude své stroje dva týdny testovat v pouštní základně nedaleko Abú Dhabi. "Bude pro nás velmi zajímavé testovat drony v jiných klimatických a světelných podmínkách," říká Martin Saska.

Skupina MRS na katedře kybernetiky Elektrotechnické fakulty ČVUT se zabývá celou řadou disciplín souvisejících s konstrukcí, vyhodnocováním a zaváděním pozemních i létajících robotických systémů. Zaměřuje se především na malé drony, vzájemnou spolupráci robotů, systémy řízení a plánování pohybu autonomních strojů, na modulární roboty a bezpečnostní systémy. Jimi zkonstruovaná zařízení se mimo jiné podílela i na skenování stavu historických památek v nedostupných místech historických objektů. Pokusně byly jejich drony nasazeny v kostele ve Šternberku, vyhodnocení experimentu poslouží jako podklad k žádosti o grant na další vývoj této metody.

Tým z ČVUT představuje své drony a popisuje, jak bude soutěž vypadat