Pokud už český zákazník nechce dále platit 749 korun měsíčně za nejběžnější neomezený tarif na trhu, může nyní bouchnout do stolu a svému operátorovi pohrozit odchodem ke konkurenci. Pokud je zdatný vyjednávač, často si vyhádá podpultovou nabídku, která je až o několik stovek nižší, a navíc k ní ještě získá příjemný bonus třeba jednoho GB mobilních dat navíc.

Novela telekomunikačního zákona z pera ministerstva průmyslu (MPO) ovšem takové retenční (zadržovací) nabídky zakazuje. Chystaná právní úprava má přitom podle vlády za cíl zlevnit ceny za mobilní internet a posílit postavení spotřebitelů. Paragraf, který se do novely dostal na poslední chvíli, teď kritizují spotřebitelské organizace i Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Bojí se, že by mohl ohrozit datové jaro, o němž mluví premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i šéf ČTÚ Jaromír Novák.

"Tento návrh s námi nebyl konzultován a nechápeme jeho motivaci," říká mluvčí ČTÚ Martin Drtina. "Z našeho pohledu dochází k velkému nebezpečí zakonzervování cen. A to navíc v segmentu, kde již nyní neprobíhá intenzivní soutěž," dodává zástupce státního regulátora mobilního trhu, s jehož slovy souhlasí třeba i operátor Vodafone.

Mládkův návrh

Kritizovaný paragraf

V novele telekomunikačního zákona se nečekaně objevil paragraf, který podle kritiků zamezí možnosti zlevňování mobilních služeb. V kritizované pasáži chystaného zákona se píše toto: "Podnikatel poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací a poskytovatel univerzální služby nesmí při prodeji služeb spotřebitele diskriminovat; zejména nesmí spotřebitelům poskytovat služby za jiné ceny, než jaké byly uveřejněny."

Co má změna přinést

Někteří zákazníci dovedou na své operátory zatlačit a vyjednat si slevu. Ostatní klienti ovšem nemají tak ostré lokty, nadále platí za drahé oficiální ceny, a to podle Mládkova úřadu není fér. Proto chce neceníkové nabídky zakázat. Podle kritiků jsou ale takové nabídky jedinou šancí na slevu, již dnes tuzemští spotřebitelé mají.

"Nevíme, proč tuto změnu předkladatel navrhuje, protože tím poškodí spotřebitele," říká mluvčí firmy Markéta Kuklová.

"Zajímalo by mě, co k tomu návrhu ministerstvo průmyslu vedlo," přidává se ke kritikům právník spotřebitelské organizace dTest Martin Borovička. "Jediná konkurence, která na mobilním trhu trochu funguje, je vyhrožování tím, že odejdu za lepší nabídkou. Změna sice přispěje k zprůhlednění nabídek, operátoři si ale mohou klidně říct, že své tarify budou dávat jen za 749 korun a přestanou tak dávat další slevy," dodává Borovička.

Ministr průmyslu Jan Mládek, jehož úřad s nápadem přišel, se brání. "S takovou argumentací nesouhlasím. Hlavním problémem je, že část populace, která je asertivní, má lepší ceny. Ty by se měly snížit i pro ty, kteří asertivní nejsou," říká Mládek. MPO dosud nevysvětlilo, zda se bude sporný paragraf týkat speciálních nabídek firem.

Jeho argumentace se podobá slovům šéfa O2 Tomáše Budníka, který již dříve řekl, že by konec podpultových neceníkových nabídek uvítal. "Pokud zákon řekne, že se máme ke všem spotřebitelům chovat stejně, tak to mobilnímu trhu pomůže a narovná ho. Obecně požadujeme, aby trh fungoval transparentně," uvedl před několika týdny na schůzce s novináři Budník.

T-Mobile se k věci zatím odmítl vyjádřit a odkázal HN na operátorskou Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS). Ta přiznává, že ji Mládkův návrh zaskočil a že její členové nejsou ve věci zákazu podpultových nabídek jednotní.

749 korun

stojí nejběžnější neomezený tarif s 1,5 GB dat. Za stejnou cenu ho nabízí všichni tři hlavní čeští operátoři.

"Novela, která tuto změnu přináší, ovlivní miliony českých spotřebitelů. Její projednávání se ale řeší narychlo a vytrácejí se z ní věcné argumenty. Z celé věci se tak stává takový mobilní politický guláš," myslí si mluvčí APMS Jiří Grund.

Nad tím, jak zatlačit na operátory, aby svá drahá mobilní data zlevnili, se už přitom strhly spory ve vládě mezi hnutím ANO a ČSSD. Přesto se vládní koalice shoduje na schválení novely a chce ji prosadit ve zrychleném režimu.