Ačkoliv se developerům vloni podařilo v Praze dokončit nejvíce bytů od roku 2010, zájemci o jejich koupi mají paradoxně nejmenší výběr za posledních 20 let. To je také důvod, proč ceny nových bytů v metropoli meziročně vzrostly bezmála o pětinu.

Většina dokončených bytů je již prodaná a zahájení nové výstavby se prakticky zastavilo. Developeři si stěžují na to, že úřady vydávají stále méně stavebních povolení nejen v hlavním městě, ale i na území celé republiky.

"Situace se v tomto ohledu v podstatě neustále zhoršuje už od roku 2000, odkdy počet vydaných stavebních povolení rok od roku klesá," vysvětluje šéf Asociace developerů Tomáš Kadeřábek.

Zatímco v roce 2000 vydaly úřady v Česku přes 169 tisíc stavebních povolení, loni to byla necelá polovina. Nejen stavaři se přitom shodují na tom, že problém je způsoben současným zdlouhavým systémem povolování výstavby. Jeho zjednodušením se již zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.

Jeden člověk a desítky odvolání

Nejhorší situace je v Praze a dalších velkých městech, kde developeři narážejí na protesty tamních obyvatel, kteří se výstavbu snaží zastavit. Podle Kadeřábka si za to mohou developeři do velké míry sami. V minulosti, kdy nebyl se získáním povolení větší problém, své projekty budovali většinou bez diskuse s veřejností či spolupráce s úřadem městské části. Především na okrajích měst pak vyrůstaly bytové domy bez občanské vybavenosti, kde dnes lidem chybí školy, obchody či restaurace.

Výstavba bytů v Česku

"To se v posledních dvou letech začíná měnit," tvrdí Kadeřábek s tím, že developeři už dnes s radnicemi i starousedlíky tyto požadavky řeší. Přesto developerským společnostem dokáže kvůli současným schvalovacím procesům zavařit i malé množství odpůrců. Současný stavební zákon jim dává širokou škálu možností, jak se proti projektům i opakovaně odvolat.

Připomínky je v současné době možné podat v rámci všech tří stavebních řízení: posouzení vlivu stavby na životní prostředí, územního řízení i během vyřízení žádosti o stavební povolení. Ani to není vše. "Odpůrci se v posledních letech naučili odvolávat i proti takzvaným podpůrným stanoviskům v rámci jednotlivých řízení," uvádí Kadeřábek.

V průběhu jednoho řízení se tak může jeden odpůrce odvolat i několikrát. Konkrétně proti podpůrným závěrům všech zúčastněných stran, jako jsou například správci dopravních či inženýrských sítí.

"V rámci stavebního řízení se takto musí k projektu vyjadřovat celkem 46 různých subjektů," říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Proti nim se odpůrci mohou odvolat, případně následně podat žalobu. Česko je v tomto ohledu v Evropě naprosto unikátní, a právě z tohoto důvodu developerům ve velkých městech trvá uskutečnit projekt od schválení až po samotnou výstavbu šest až osm let.

Receptem je jednotné řízení

Zatímco velcí developeři mají zatím v zásobě dostatek projektů v různé fázi schvalování, situace už nyní silně doléhá na menší hráče, kteří prakticky nemají kde stavět. Na trhu je proto velký zájem o koupi projektů s již vydaným stavebním povolením. Ty jsou však drahé.

Současný stav se snaží napravit ministerstvo pro místní rozvoj, které pracuje na novele stavebního zákona. Jejím hlavním přínosem by mělo být sloučení povolovacího procesu do jednoho řízení. Podle ministerstva by to mělo výrazně urychlit schvalování staveb. "Mým cílem je mít jeden úřad, jedno povolení a možnost jedné žaloby," pravila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO).

Novela by mohla na konci února projít ve sněmovně druhým čtením. Ministryně však prohlásila, že pokud by měla doznat mnoha změn, požádá vládu o její stažení. Nyní se návrh potýká zhruba s 270 pozměňovacími návrhy.

Novela má být jen dočasným řešením. Průlomem se má stát zcela nový stavební zákon, který procesy zkrátí. Jeho příprava však ministerstvu potrvá roky. V následujících letech se tak dá očekávat, že množství bytů, které developeři ročně dokončí, bude klesat. Podmínky pro výstavbu jim navíc komplikují i staré územní plány měst.