Finanční úřady loni vymohly zhruba třetinu ze 44,1 miliardy korun daňových nedoplatků. Úspěšnost vymáhání nedoplatků tak ve srovnání s předchozím rokem stoupla. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek poskytla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Množství případů vymáhání daňových nedoplatků loni meziročně kleslo o čtvrtinu na 2,91 milionu a objem vymáhaných peněz o polovinu na výše uvedených 44,1 miliardy korun. Z nich úřady získaly 13,3 miliardy korun, zhruba o 1,1 miliardy korun více než předloni. Úspěšnost tak stoupla na 30 procent z 13 procent v roce 2015.

Celkový objem daňových nedoplatků včetně těch, které vznikly před rokem 1993, činil ke konci loňského roku 55,9 miliardy korun. Meziročně tak jejich objem klesl o 52 miliard korun.

Za poklesem objemu nedoplatků stojí podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové vznik a fungování operativních týmů pracovníků Finanční správy pro vymáhání nedoplatků, zvýšení počtu exekučních akcí a odpisy nedobytných nedoplatků. "Institut odpisu daňového nedoplatku pro nedobytnost slouží především ke zreálnění odhadů daňového inkasa. Nedoplatky, které jsou označeny jako nedobytné, odpisem nezanikají a jsou nadále vymahatelné," upozornila Petlachová.

Zároveň dodala, že po odpisu nedoplatku pro nedobytnost jsou finančními úřady nadále prověřovány majetkové poměry daňových poplatníků, a je-li zjištěn majetek, který lze využít pro úhradu dluhu, je odepsaný nedoplatek aktivován a vymáhán.

"Velmi úspěšné jsou i dražby zabavených věcí, jejichž počet meziročně vzrostl o 188 na celkových 855 realizovaných dražeb," dodala Petlachová.