Sociální demokracie chce dostat do školek více dětí, a tak je slibuje zadarmo. Přitom vůbec není jisté, zda to přinese plánovaný efekt. Jedná se o další z předvolebních prohlášení, v tomto případě však plán může postihnout nejen státní rozpočet, ale i obce.

Ostatně strana ani neříká, kolik by takový projekt mohl stát. "U školství zdarma se také nikdo neptá, kde na to vezmeme," odpověděl na dotaz HN ministr zahraničí a hlavní tvůrce programu Lubomír Zaorálek.

ČSSD voličům slibuje školky zadarmo ve svém novém dlouhodobém programu. Strana upozorňuje na tento nápad jako na jeden z nejdůležitějších plánů.

"Budeme usilovat o bezplatné předškolní vzdělávání pro všechny děti, aby byla zachována a posílena rovnost přístupu ke vzdělání," uvedli sociální demokraté v programu s tím, že školky nelze nahrazovat například dětskými skupinami, které nabízejí spíš hlídání než vzdělávání.

"Je to investice do budoucnosti," vysvětluje návrh ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Argumentuje studiemi, které považují podporu právě školek za nejpřínosnější součást systému vzdělávání.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) však přiznává, že plán by mohl zbrzdit současný problém s nedostatkem míst ve školkách. "Samozřejmě že to nelze zavést ze dne na den, ale v souladu s reálnou kapacitou. Stěžejní to je pro děti ze sociálně slabšího prostředí, kde pobyt ve školce mnohonásobně zvyšuje jejich šance na to, aby dobře uspěly ve škole," vysvětlila Marksová s tím, že bezplatné školky má v různém rozsahu řada evropských zemí.

Za předškolní vzdělávání platí stát ročně zhruba 19 miliard, jak řekl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Stát posílá obcím peníze například na platy vychovatelek. Ale o kolik miliard by se tato celková částka zvýšila, sociální demokraté neříkají. Čísla prý teprve přepočítávají.

"Pokud ČSSD neříká, že výrazně navýší provozní rozpočet na školky, tedy že nahradí příjmy od rodičů, tak je to opět plácnutí do vody," uvedl Daniel Münich z think-tanku IDEA při institutu CERGE-EI.

Rodiče obvykle platí kolem šesti či sedmi set korun měsíčně za jedno dítě. I tyto náklady až do výše minimální mzdy si pracující rodiče mohou odečíst z daní, takže podle Münicha se slib ČSSD dotkne především nezaměstnaných.

Stát by podle Bohumila Kartouse ze vzdělávacího portálu EDUin měl zajistit dostatek míst ve veřejných školkách. Plán, aby školky byly plošně zdarma, ale považuje za nesmysl. "Je zbytečné plýtvat prostředky na velkou část společnosti, která to nepotřebuje, když by bylo možné ty prostředky zacílit na sociálně slabé děti," myslí si Kartous s tím, že u této skupiny nestačí jen zrušit poplatek. Musí se pracovat i s rodiči, kterým je třeba vysvětlit, proč je pro děti a jejich budoucí vzdělání školka důležitá.

Dětí, které do školky vůbec nechodí, je kolem pěti procent.

"Ale my nevíme, kolik z těchto dětí do školky nechodí kvůli finanční bariéře, ať už jde o poplatky nebo o dojíždění, a které tam nechodí z důvodu rozhodnutí rodičů, nebo kvůli tomu, že školky nemají dostatečnou kapacitu," upozornila Jana Straková, odbornice na vzdělávání z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Například do pražských školek chodí přes 40 tisíc dětí. Bez peněz od rodičů by se tak roční výpadek blížil čtvrtmiliardě.

"Z našeho rozpočtu bychom školku neutáhli. Pokud by to kompenzoval stát, pak by to městské části vyhovovalo," uvedla starostka pražského Zličína Marta Koropecká (Pro Prahu). Podobně reagovala na plán svých spolustraníků pražská radní Irena Ropková. Podle ní je správný, ale může narazit především na nedostatek míst, kterých je málo i pro nynější zájemce. "Některé městské části budou mít problém stihnout včas navýšit kapacity," poukázala Ropková na to, že od roku 2020 budou školky muset přijímat děti už od dvou let.

Nárok na místo pro dvouleté děti má vyjít vstříc hlavně matkám, které se budou moci vrátit dřív do práce. "Podle odhadů jsou pak výdělky žen až do důchodu přibližně o jedno procento vyšší, než kdyby s dítětem zůstávaly doma," upřesnil Münich z think-tanku IDEA.

V současnosti ženy často musí s dítětem zůstat doma právě proto, že se do školky nevešlo.