Za celý loňský rok ekonomika vzrostla v porovnání s předchozím rokem o 2,3 procenta. Tempo růstu bylo poloviční oproti roku 2015. Zpomalil i růst ve čtvrtém čtvrtletí. Ekonomové se ale shodují, že začátkem letošního roku české hospodářství opět zrychlí.

Ve čtvrtém čtvrtletí došlo k meziročnímu nárůstu o 1,7 procenta. Číslo bylo pod očekáváním ekonomů i České národní banky. Ta predikovala růst o 2,1 procenta.

"Z rostoucí domácí a zahraniční poptávky těžila většina odvětví národního hospodářství, zejména zpracovatelský průmysl. Výjimkou bylo stavebnictví, jehož výkonnost byla výrazně nižší než v roce 2015," uvedl k vývoji v roce 2016 statistický úřad. Předběžný odhad nespecifikuje detaily vývoje HDP, na více informací bude potřeba počkat na začátek března, kdy ČSÚ zveřejní bližší strukturu HDP.

"Motorem ekonomiky zůstává zpracovatelský průmysl a další odvětví mu pouze sekundují. Úspěch českého hospodářství tak stále stojí především na zpracovatelském průmyslu, konkrétně na výrobě osobních automobilů," okomentoval vývoj českého hospodářství v roce 2016 ekonom ČSOB Petr Dufek.

V samotném čtvrtém čtvrtletí byl růst hospodářství podpořen zejména zpracovatelským průmyslem. Na výdajové straně pokračoval trend předchozích čtvrtletí, kdy ve prospěch růstu HDP působily jak stabilně rostoucí spotřeba domácností, tak zahraniční poptávka.

Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové byl zklamáním vývoj ekonomiky v posledním čtvrtletí roku. "Růst HDP v posledním čtvrtletí zklamal, nicméně slabá data z průmyslu a maloobchodu zpomalení signalizovala s předstihem. Podnikatelé jsou v očekávání blížícího se exitu z kurzového závazku opatrnější, spotřebitelé začínají vnímat vyšší inflaci," uvedla bývalá členka bankovní rady ČNB.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel se domnívá, že za slabším růstem v posledním čtvrtletí stála zejména nižší tvorba zásob a investiční aktivita. To podle něj však není špatná zpráva, protože vývoj zásob bývá volatilní ukazatel, a nesvědčí tedy o horším vývoji českého hospodářství. "Předstihové indikátory včetně indexu nákupních manažerů (PMI) a důvěry mapované statistickým úřadem stále ukazují na velmi dobrou výkonnost ekonomiky. Slušný růst navíc pozorujeme u českých hlavních obchodních partnerů," uvedl Viktor Zeisel.

On i další ekonomové tedy mají za to, že slabý růst hrubého domácího produktu v závěru roku představuje pouze přechodné období a v úvodu tohoto roku dojde opět ke zrychlení.

"Za celý rok 2016 očekáváme růst HDP ve výši 2,4 procenta, ačkoliv dnešní hodnota naznačuje růst spíše ve výši 2,3 procenta," řekl hlavní ekonom ING Jakub Seidler a dodal, že v letošním roce zrychlí růst ekonomiky na 2,6 procenta. "Podpoří ji především růst spotřeby domácností a obnovená investiční aktivita," dodal.

Vývoj českého HDP
Zdroj: ČSÚ