V anketě mezi úspěšnými manažerkami, podnikatelkami či právničkami nám oslovené ženy odpověděly víceméně podobně. "Valentýna moc neslavíme, na romantické večeře s partnery nechodíme, dárky neočekáváme." Opravdu? A proč vlastně? Copak existují ženy, které nemají rády projevy lásky, nerady večeří při svíčkách a dopředu odmítají dary?

Klára Nademlýnská, módní návrhářka

Svátek Valentýna jsem vlastně nikdy neslavila. Nejsem fanoušek plánovaných a masových oslav, a pokud chci potěšit svůj protějšek, dělám to spontánně.


Pavla Dúbravská, executive director, NydrlePavla Nýdrle, ředitelka komunikační agentury Nydrle

U nás doma nejsme nijak zásadně valentýnské typy. Já jsem Valentýna nikdy moc neslavila a můj muž to má stejně.
Spíš máme Valentýna pokaždé, když děti usnou brzo a my si dáme skleničku a něco dobrého. Což je naštěstí víc než jednou za rok.

 


Gabriela HoppeGabriela Hoppe, jednatelka IB Grant Thornton Consulting

U nás Valentýna držíme, protože manžel pochází z Německa, prakticky celý svůj život žil v zahraničí a chodil do anglicky mluvících škol. Na Valentýna máme pravidlo, že strávíme noc mimo domov, bez dětí a bez zvířat (déle bychom to bez nich asi nevydrželi), dáme si dobrou večeři a povídáme si − na což není v každodenním shonu čas. Dárky ani květiny si nedáváme. Naše oslava je tedy být spolu sami a to nám naprosto vyhovuje.


Dita Přikrylová - Top ženy ČeskaDita Přikrylová, zakladatelka IT organizace Czechitas

Svátek všech zamilovaných neslavím. Slavím naopak První máj pod rozkvetlou třešní, navzdory tomu, jak nostalgicky a utopicky to zní.


5 1

Mimi Nguyen Hoang Lan, designérka La Femme MiMi

Asijci a speciálně Vietnamci slaví Valentýna "o sto šest". Mají rádi romantiku a intenzivně prožívají všechny svátky lásky. Romantická večeře se u nás doma ale nekoná.
Přijde mi totiž vtipné slavit 14. února Valentýna a hned o pár dní později Mezinárodní den žen. Osobně mám nejraději První máj, kdy se nechám políbit pod stromem. Kdybych měla čas, budu tento svátek propagovat i ve Vietnamu.


TOP 25 ŽEN ČESKÉHO BYZNYSU
Michaela Chaloupková
, členka představenstva ČEZ

Valentýna s manželem neslavíme, nepřirostl nám k srdci. Pro nás zůstává svátkem lásky První máj.Hana Michopulu
, podnikatelka a majitelka bistra Sisters, autorka kuchařek

MG 7983 13 06 12 Praha Hana Michopulu

Co vím jistě, je, že nebudu večeřet v restauraci. Na Valentýna do nich totiž chodí i lidé, kteří jinak ven jíst nechodí, všude je plno, chaos v servisu a kolegové restauratéři nestíhají. Co se týká programu, život mě naučil nedělat si nárok na osoby a obsazení. Takže Valentýn bude večer, kdy si jako jindy vymyslím něco příjemného pro sebe a ty, kdo jsou zrovna nablízku: jak se znám, buď uvařím, nebo zajdeme na něco pěkného v kinech Atlas či Světozor. A kdyby ne, třetí řada seriálu Chefs Table o šéfkuchařích na Netflixu je právě venku, takže i to je ve hře. Skoro jistě v tom ale bude zahrnuto nějaké výborné víno. A je taky možné, že to bude o den nebo dva později či dříve.katerina matyskovaKateřina Matýsková
, advokátka

Pokud mám příležitost, Valentýna slavím, a moc ráda. Nejde přitom o očekávání pugétů nebo nějakých darů, ale záminka pro romantické rande je podle mě milá vždycky. Ráda se postarám o romantickou atmosféru i doma − připravím večeři, zapálím svíčky a podobně. Úplně stejně to ovšem mám s Prvním májem. Myslím, že partneři by si měli dělat radost pořád, ale šance na nevšední večery a noci je prima.Linda StucbartováLinda Štucbartová
, specialistka vyjednávání a networkingu, agentura Atairu

Slavím ráda stále, takže kromě Valentýna i MDŽ, Svátek matek, a když mám náladu, tak Den kosmonautiky či železničářů… Od partnera nic neočekávám, ráda překvapuji a často jsem překvapena. Letos má oblíbená brasserie Café de Paris připravila speciální degustační menu pro zamilované, a to já jsem − už 17. rokem. To je přece důvod k oslavě, ne?


Božena ŘežábováBožena Řežábová, zakladatelka herní platformy Gamee

Valentýna s manželem absolutně neslavíme.

 vystava bus veteranuIvana Kašická
, ředitelka autobusové dopravy RegioJet

Nepatřím mezi ty, kdo aktivně slaví Valentýna. Osobně mám raději spíše tradiční svátky, které jsme byli zvyklí slavit od dětství. Nicméně nedávno se mi narodil syn, a proto asi letos budeme trochu slavit i Valentýna a užívat s radostí všech těch andělíčků lásky, kteří kolem nás budou poletovat. Oslavám a připomínání si svátku Valentýna se ale rozhodně nevyhnu v práci. Žluté autobusy každoročně připravují speciální Valentýnské jízdenky, cestující je mají rádi a z obchodního hlediska je to určitě dobrá cesta, jak rozhýbat trh před začátkem sezony. A celkově je určitě prima, když si lidé najdou čas a příležitost k tomu, aby si navzájem řekli, že se mají rádi. A klidně, ať je to na Valentýna, nebo v jakýkoliv jiný den roku.


Praha

Vladimíra Tesková, manažerka technologické firmy TeskaLabs

Valentýna oslavím prací, ostatně jako všechny ostatní svátky.

 


steinerovAAnna Steinerová, designérka šperků Kaawa

U nás doma Valentýna neslavíme, je to den jako kterýkoliv jiný. Lásku si vyjadřujeme přirozeně v průběhu roku. Nemáme stanovený den, kdy bychom si vyjadřovali náklonnost, když na sebe třeba zrovna nemáme náladu. Určitě je hezké, si čas od času připomenout, že přes všechny starosti a neshody máme někoho rádi. Pro mne je ale nejpřirozenější projevit to v okamžiku, kdy to tak cítím.

 


PrahaFoto: HN - Lukáš Bíba

Martina Valterová, koordinátorka marketingu a PR divize Volkswagen CZ

Pro mě je Valentýn hezký svátek. Vlastně všechny svátky a příležitosti se sejít s blízkými, zajít na večeři, udělat si čas na sebe, jsou moc fajn. V mém hektickém životě využívám právě těchto příležitostí se na chvilku zastavit a naplánovat něco speciálního. Letošní Valentýna oslavím i přesto, že s nikým aktuálně nerandím. Zajdu na večeři na místo, kam se chystám již dlouho a nebude chybět ani sklenička dobrého prosecca.


RAJSKA BeataBeata Rajská, módní návrhářka

Zřejmě vás zklamu, ale Valentýna neslavím. Sociální chvilky, jak to nazvali moji synové, mám totiž denně. Lidem, které miluji, dám pohlazení i valentýnku kdykoli a i Vánoce jsou u nás trochu mimo. Asi vybočuji z řady, ale nemám ráda hlazení, líbání a obdarovávání dle kalendáře.