Hotelů a další ubytovacím zařízení v Česku se daří. Během loňského roku narostl celkový počet jejich hostů meziročně o 6,9 procenta na 18 374 355. Větší zájem hoteliéři zaznamenali jak ze strany zahraničních turistů, tak i domácí klientely. Zahraniční turisté na kapacitě tuzemských ubytovacích zařízení mají jen mírně vyšší podíl než Češi. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Ještě silnější poptávku zaznamenali ubytovatelé v posledním čtvrtletí loňského roku. Do hromadných ubytovacích zařízení během tohoto období přijelo celkem 3,9 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 9,8 procent. Počet zahraničních turistů meziročně vzrostl o 10,3 procenta. Čechů přijelo víc o 9 procent. Nejvíc hostů, 1,5 milionu, se ve čtvrtém čtvrtletí ubytovalo ve čtyřhvězdičkových hotelech, tříhvězdičkové hotely zaznamenaly zvýšení o 9 procent a penziony o 15,5 procenta.

Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa, druhou nejpočetnější skupinu tvořili hosté ze Slovenska a na třetím místě se umístili turisté z Velké Británie. Největší nárůst statistici zaznamenali u turistů z Číny, kterých přijelo o 49,1 procenta víc než před rokem. Obdobně, o 35,6 procenta se navýšili počet turistů z Jižní Koreje.

V posledním čtvrtletí ožila také turistika z Ruska, která od roku 2014 kvůli oslabení rublu upadala. Rusů do českých hotelů přijelo meziročně víc skoro o jednu čtvrtinu. Za celý loňský rok však hostů z Ruska ubylo, a to o 28 tisíc.

Většina z celkem 9,3 milionů zahraničních turistů, kteří loni využili hromadná ubytovací zařízení v Česku, mířila do Prahy. Pražští hoteliéři v minulém roce ubytovali přes 6 milionů cizinců, což je meziroční nárůst o 5,9 procenta. Zahraniční turisté tvořili 85 procent jejich hostů. Čísla statistiků však ukazují, že na vzestupu je zájem Čechů a ve složení hotelové klientely začínají hrát významnější roli. Hoteliéři Praze loni zaznamenaly meziroční zvýšení českých turistů o 14,3 procenta. Celková klientela pražských ubytovacích zařízení se za celý rok zvýšila o sedm procent.

Z pohledu nárůstu celkového počtu klientů loni zabodovali ubytovatelé v Karlovarském kraji. Meziročně jde o nárůst o 13,2 procenta na 963 tisíc. Vedle Prahy ze zvýšené poptávky turistů nejvíce těžily hoteliéři na jižní Moravě a v jižních Čechách. V Jihomoravském kraji zaznamenali loni zvýšení turistů o osm procent na 1,4 milionu, v Jihočeském kraji o 7,2 procenta na 1,6 milionu.

"Rok 2016 byl dalším silným rokem pro majitele hotelů jak v Praze, tak v celé České republice. Trend je ovlivněný rostoucím zájmem zahraničních i domácích turistů a zvýšením poptávky firemních klientů, která je podpořena pozitivním vývojem české ekonomiky a celého středoevropského regionu," říká Jakub Stanislav, který se v poradenské společnosti Ernst & Young věnuje realitnímu poradenství včetně hotelů. "V roce 2017 můžeme stále očekávat pozitivní vývoj, nicméně, pro český hotelový trh je důležitá situace na Západě," dodal Stanislav. Naráží tím na to, že loni čeští hoteliéři těžili ze zhoršené bezpečnostní situace v některých evropských státech.

Zdroj: ČSÚ