Skotský regionální parlament v úterý jasnou většinou hlasů odmítl záměr britské premiérky Theresy Mayové začít jednat s Evropskou unií o ukončení britského členství v EU (brexitu). Schválení návrhu skotské vlády v Edinburghu je podle agentury Reuters jen symbolické a právně nezávazné. Oživuje ale otázku možného odtržení Skotska od Spojeného království.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová opakovaně zdůraznila, že výrazná většina Skotů hlasovala v loňském referendu oproti Anglii a Walesu pro setrvání Británie v unii a že to Londýn při vyjednávání podmínek brexitu musí brát v úvahu. Požaduje pro Skotsko větší pravomoci a udržení některých vazeb Skotska s EU. Sturgeonová varovala, že vyhlásí referendum o nezávislosti, pokud Londýn zájmy Skotska v procesu nezohlední.

Skotští zákonodárci se vyjádřili před středečním hlasováním britských poslanců o zákoně, který má umožnit vládě aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž začne jednání s EU o odchodu Británie ze společenství. Očekává se, že Dolní sněmovna zákon schválí, stejně jako začátkem března Sněmovna lordů. Vláda chce zahájit zhruba dvouletá vyjednávání podmínek brexitu nejpozději na konci března.

Mayová v úterý na důkaz své vstřícnosti britským zákonodárcům slíbila, že s nimi projedná konečnou podobu dohody s EU, která z vyjednávání asi do roku 2019 vyplyne. Zdůraznila ale, že případné zamítnutí dohody v parlamentu by nezabránilo odchodu Británie z unie. "Bude to důležité hlasování. Bude znamenat výběr mezi odchodem z EU s vyjednanou dohodou či bez dohody (o dalších vztazích s unií)," řekl v úterý poslancům ministr pro brexit David Davis.

"Vláda usiluje o to, aby výsledek brexitu prospěl oběma stranám," řekl poslancům již minulý týden Davis po zveřejnění dokumentu o strategii vlády při očekávaných vyjednáváních. "Chceme, aby EU byla politicky a ekonomicky úspěšná. Británie bude usilovat o nové kladné a konstruktivní partnerství s EU," ujistil ministr poslance, z nichž v loňském referendu o členství v unii byla většina pro setrvání země v EU.