Přebytek běžného účtu německé platební bilance se v loňském roce pravděpodobně vyšplhal na rekordních 297 miliard dolarů (zhruba 7,5 bilionu korun). Uvedl to v pondělí německý ekonomický institut Ifo. Dodal, že Německo tak zřejmě předstihlo Čínu a mělo nejvyšší přebytek běžného účtu na světě.

Největší schodek by naopak podle odhadů Ifa měly za loňský rok vykázat Spojené státy, a to ve výši 478 miliard dolarů. "Znamená to, že USA mnohem více spotřebují, než vyrobí a že se v zahraničí zadlužují," uvedl Christian Grimme z institutu Ifo. Platební bilance vyjadřuje vnější ekonomickou rovnováhu státu. Zaznamenává všechny ekonomické transakce mezi subjekty dané země a subjekty v zahraničí.

Odhadovaný přebytek Německa, za kterým podle Grimmeho stojí především obchod se zbožím, by odpovídal 8,6 procenta celkového výkonu německé ekonomiky. Evropská komise přitom jako horní hranici přebytku doporučuje šest procent. V loňském roce činil přebytek německého běžného účtu 271 miliard dolarů.

Evropská komise i Spojené státy se snaží přimět Německo, aby zvýšilo domácí poptávku a dovoz, a podpořilo tak růst světové ekonomiky. Německo však tyto tlaky odmítá a tvrdí, že již domácí poptávku posílilo zavedením minimální mzdy v roce 2015 a výrazným zvýšením důchodů v roce 2016. Německá vláda navíc zvýšila výdaje na infrastrukturu a na žadatele o azyl, píše agentura Reuters.

Mluvčí německého ministerstva hospodářství v pondělí v reakci na odhad Ifa uvedla, že vláda sice považuje přebytek běžného účtu za vysoký, ale nedomnívá se, že by přinášel nadměrnou nerovnováhu. Upozornila, že přebytek Německa s ostatními členskými zeměmi eurozóny v roce 2015 klesl zhruba na dvě procenta hrubého domácího produktu z přibližně čtyř procent v roce 2007.

"To ukazuje pokles obchodní nerovnováhy uvnitř eurozóny," řekla mluvčí. Dodala, že 44 procent přebytku je důsledkem obchodních vztahů se Spojenými státy a Británií.