Ve Spojených státech byla podána první žaloba namířená proti příkazu prezidenta Donalda Trumpa dočasně omezit program USA pro přijímání uprchlíků. Podali ji právníci zastupující dva Iráčany zadržené kvůli tomuto opatření v pátek po příletu na newyorské Kennedyho mezinárodní letiště, informovala v sobotu televizní stanice CNN. Írán slibuje Trumpovi odvetu, nebude do země pouštět Američany, píše server Independent.

"Írán uplatní princip reciprocity, dokud urážlivá americká omezení uvalená na íránské občany nebudou zrušena," citovala agentura Reuters sobotní sdělení íránského ministerstva zahraničí. Podle něj je Trumpův krok "otevřenou potupou muslimského světa a íránského národa zejména"; USA přitom nezakázaly vstup občanům zemí, jako je Afghánistán, Pákistán nebo Egypt.

Jeden z Iráčanů byl na letišti zadržen, přestože měl zvláštní imigrační vízum, které obdržel v den Trumpovy inaugurace. Dostal je za to, že v Iráku pracoval pro vládu USA deset let od zahájení americké invaze v této blízkovýchodní zemi.

Druhý postižený získal vízum začátkem ledna, aby se mohl připojit ke své ženě a synovi, kteří již v USA jsou a mají status uprchlíků. Manželka pracovala pro americkou armádu.

V Káhiře v sobotu kvůli Trumpově příkazu zabránili nastoupit do letadla společnosti EgyptAir mířícího do New Yorku pěti iráckým cestujícím a jednomu Jemenci. Podobné případy jsou hlášeny i z dalších zemí, například z Íránu. Také nizozemské aerolinky KLM informovaly, že do USA nenechaly z různých destinací odletět sedm cestujících. Na zmíněné opatření v sobotu upozornila své zákazníky i katarská letecká společnost Qatar Airways.

Exekutivní příkaz o přísnějším prověřování imigrantů, který v pátek podepsal nový americký prezident Donald Trump, pozastavuje na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Až do odvolání pak zakazuje vstup do USA migrantům ze Sýrie. Agentura OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) vzápětí Washington ve společném prohlášení vyzvaly, aby nepřestal poskytovat azyl lidem prchajícím před válkou a pronásledováním.

Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Podle amerického ministerstva zahraničí se toto opatření týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem, napsala agentura AP.

"Zavádím nová prověřovací opatření, abych udržel radikální islámské teroristy mimo Spojené státy. Nechceme je tady," řekl prezident při podpisu příkazu. "Chceme přijímat pouze ty, kdo budou naši zemi podporovat," dodal.

Výbor americko-islámských vztahů (CAIR) uvedl, že v pondělí podá žalobu, ve které zpochybní ústavnost Trumpova příkazu. Podle CAIR neexistuje žádný důkaz, že uprchlíci jsou hrozbou pro národní bezpečnost. Neústavnost by podle některých právních expertů citovaných agenturou Reuters mohla spočívat v tom, že příkaz zároveň dává ministerstvu pro vnitřní bezpečnost prostor k upřednostnění běženců prchajících před náboženskou perzekucí. Trump již dříve uvedl, že tímto krokem chce pomoci křesťanům v Sýrii.

Během předvolební kampaně používal Trump ostrá slova na adresu obyvatel muslimských zemí, včetně příslibu zákazu vstupu všech muslimů na americké území, který později zmírnil. Krok, k jakému přistoupil dnes, sliboval dlouhodobě.

Příkaz má okamžitou platnost a podle Reuters způsobil chaos a zmatení potenciálních cestovatelů s íránskými, iráckými, libyjskými, somálskými, súdánskými, syrskými a jemenskými pasy. Podle sdružení Muslimští advokáti by se i lidé s danými pasy a s takzvanými zelenými kartami, umožňujícími žít a pracovat ve Spojených státech, měli poradit s imigračními právníky, než vycestují ze země nebo se do ní budou chtít vrátit.

Trumpův příkaz odsoudili také představitelé Demokratické strany jako "neamerický". Podle nich poškodí pověst USA jako země, která je k imigrantům vstřícná. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer v prohlášení napsal, že soše Svobody "tečou slzy". Zdůraznil, že přijímání běženců není jen humánní, ale také pomáhá ekonomice.

Agentura OSN pro uprchlíky a IOM v prohlášení zdůraznily, že potřeba pomoci uprchlíkům "nikdy nebyla větší" a přesidlovací program Spojených států je jedním z nejdůležitějších na světě.

Po Trumpově nařízení mají problém posádky některých aerolinek

Vstoupit do USA nemohly posádky leteckých společností ze sedmi afrických a blízkovýchodních zemí, informovalo v e-mailem rozeslaném prohlášení Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), jež dnes citovala agentura Reuters.

Americké aerolinky začaly po pátečním vydání Trumpova nařízení z letů do USA vylučovat občany Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, jejichž vstup do USA prezident dočasně zakázal.

Nařízení se ale vztahuje i na posádky letadel a některé letecké společnosti budou mít potíže s výběrem leteckého personálu pro lety do USA, uvedla IATA. Aerolinkám také hrozí obchodní ztráty. Například v roce 2015 Spojené státy navštívilo 35 000 lidí z Íránu.

"Většina tohoto nejnovějšího vývoje se odehrála přes víkend, kdy byl navíc podpůrný tým IATA na služební cestě. Bohužel tak naše reakce byla pomalejší, než bychom chtěli," uvedla IATA. "Ještě je třeba zodpovědět celou řadu otázek."