ČNB musí od začátku roku silně zasahovat proti koruně. Už za prvních deset dní vytvořila nový rekord v objemu intervencí a s obranou koruny musela pokračovat i v dalších týdnech. Podle odhadů analytiků od začátku roku již nakoupila eura za 340 až 360 miliard korun.

Výdaje na obranu koruny však postupně zpomalovaly. Za prvních deset dnů ledna tak ČNB intervenovala podle odhadů analytiků za 250 až 270 miliard korun. K tlaku na korunu vedla data o inflaci z konce minulého roku, která ukázala, že ceny rostly rychleji, než se původně čekalo, což naznačuje, že se již blíží konec intervenčního režimu.

"Spekulanti se zřejmě začali obávat přílišného nasycení trhu, které by jim v budoucnu mohlo způsobit problémy při vybírání zisků. Může totiž nastat problém chybějící protistrany," říká ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

S tím souhlasí i hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. "Objem spekulativních pozic, jež sázejí na posílení koruny, je již skutečně ohromný. Po uvolnění kurzového závazku tak může na trhu vzniknout přetlak a koruna může být rozkolísaná," tvrdí.

Trhy se už snažil uklidnit například člen vedení ČNB Mojmír Hampl, když v rozhovoru prohlásil, že by se nejpravděpodobnější termín exitu mohl posunout z poloviny roku na druhou polovinu roku

Pokles aktivity ČNB na trzích je však zřejmě jen dočasný. "Očekáváme, že příliv kapitálu a tím i intervence ČNB opět vzrostou, a to už v únoru," řekl Dřímal.

ČNB na začátku příštího měsíce zveřejní novou ekonomickou prognózu a podle ekonoma Komerční banky předpokládá, že centrální banka v ní ukáže rychlejší růst cen, než původně očekávala v předchozí prognóze z listopadu. To podle Dřímala také přiblíží konec intervenčního režimu, který ekonom čeká v druhém čtvrtletí.

Stejný termín předpokládá i Jáč.

ČNB opět v zisku

ČNB loni vykázala zisk 46,5 miliardy korun, o rok dříve uzavřela hospodaření se ztrátou 549 milionů korun. Loňský zisk je podle ČNB tvořen přibližně z poloviny správou devizových rezerv, zejména výnosy z akciového portfolia.

Druhou část tvoří zejména kurzové zisky, které souvisejí s vývojem kurzu amerického a kanadského dolaru.

ČNB dále uvedla, že předloni umořila kumulovanou ztrátu, když na to využila většinu zisku za rok 2014. Zbytek převedla do rezervního fondu. O využití zisku rozhoduje bankovní rada a lze předpokládat, že loňský zisk převede rovněž do rezervního fondu, a ne do státního rozpočtu. Letos se očekává konec devizových intervencí, což by mohlo kvůli přecenění devizových rezerv dostat hospodaření ČNB do ztráty.