Rusko pozvalo na syrské mírové rozhovory také Spojené státy. Řekl to ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rozhovory mají začít v kazašské metropoli Astaně 23. ledna a proti americké účasti v minulých dnech vznesl námitky Írán. Jednání zprostředkovalo Rusko, Turecko a také Írán. Pozvánku na jednání dostal i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Syrský prezident Bašár Asad ve čtvrtek sdělil, že Damašek očekává, že se bude jednat hlavně o příměří a distribuci humanitární pomoci. Zda dojde i na politická jednání, podle Asada není jisté, protože stále není jasné, kdo přesně se rozhovorů zúčastní.

Syrská vláda ve středu oznámila, že její delegaci povede vyslanec při OSN Bašár Džaafarí a že v ní budou i zástupci armády. Opozice svou delegaci stále sestavuje. Mají v ní být i zástupci skupin bojujících proti Asadovu režimu.

Asad také sdělil, že cílem astanských jednání s "teroristickými skupinami", jak označuje celou opozici, je příměří a diskuse o tom, jak opoziční skupiny zapojit do dohody o usmíření.

Příměří v Sýrii platí od 30. prosince, netýká se teroristických skupin a boje na několika místech trvají.

Pozvánku na jednání v Astaně obdržel i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, uvedla ve čtvrtek jeho mluvčí. De Mistura v Kazachstánu povede tým expertů OSN. Jak zmocněnec již dříve uvedl, doufá, že rozhovory povedou k podpoře plánovaných jednání o Sýrii pod záštitou OSN, která se mají od 8. února konat v Ženevě.

Podle poradce OSN pro humanitární záležitosti Jana Egelanda na sebe Rusko, Turecko a Írán, kteří jsou garanty současného příměří, vzaly nesmírnou zodpovědnost. Upozornil zároveň, že navzdory "ukončení nepřátelských akcí" se pomoc k lidem, kteří to nejvíce potřebují, stále nedostává. A obě válčící strany dělají všechno pro to, aby zabránily tomu, že se pomoc dostane k ženám, dětem a zraněným z té druhé strany; například i když syrská vláda schválí humanitární plány OSN, konvoje s pomocí jsou pak z nejrůznějších byrokratických důvodů blokovány, uvedl Egeland.