Násilí s něhou se prolíná dějem opery Trubadúr, jejíž premiéru 20. ledna uvede Jihočeské divadlo.

Dílo Giuseppa Verdiho o milostném trojúhelníku uvidí také diváci na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. V pozměněné verzi se tam bude hrát v červenci.

Tvůrce inscenace inspirovalo antické i středověké divadlo a španělská kultura, konkrétně flamenco či toreadoři.

"Trubadúr patří k nejhranějším a nejúspěšnějším Verdiho dílům. Je to echt romantické, kdybychom to převedli do našeho kontextu, jako kdyby to bylo od Máchy. Ten příběh je nesmírně tragický, možná až za hranicí uvěřitelnosti," řekl šéf opery Jihočeského divadla Tomáš Studený, který inscenaci režíruje.

Opera bude v lednu uvedena v českobudějovickém Domě kultury Metropol. Zazní v italském originále, s českými a německými titulky.

Hudební melodrama, jak tvůrci operu nazvali, vypráví o lásce a pomstě. Hlavní postavou je cikánka Azucena, kterou ztvární mezzosopranistka Šárka Hrbáčková, jež v Jihočeském divadle zpívala i Carmen. Azucenu již nastudovala před deseti lety v Opavě.

"Oceňuji, že figura má vývoj a není to popisná režie. Zpívá se mi hezky; tím, že jsem ji už jednou absolvovala, v těle a krku zůstala. Moje korepetitorka říká, že Verdi je takový italský Mozart, je to krásně napsané," řekla Hrbáčková.

Další role zazpívají Lázaro Calderón, Paolo Lardizzone, Alexandr Beň, Yukiko Kinjo či Jana Šafářová Doležílková.

Pro Jihočeské divadlo operu nově přeložilo pět studentů Jihočeské univerzity. Tvůrci do děje přidali abstraktní figury ženy a dítěte. Roli vypravěče zastává sbor, který bude na jevišti od začátku do konce.

"Snažili jsme se dlouhé árie odstatičtit. Trubadúr se dá udělat akčně, neustále se nám to na scéně hýbe," řekla choreografka Veronika Poldauf Riedlbauchová.

Jihočeský operní soubor se k tomuto titulu vrací počtvrté. Poprvé se Trubadúr hrál před krumlovským otáčivým hledištěm, v roce 1965 ho tam režírovala Inge Švandová-Koutecká. Podle šéfa opery Studeného inscenaci velice radikálně promění zámecký park.