Prezident Miloš Zeman včera v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že v Česku se "potlouká" muž podezřelý ze spolupráce s teroristy. Podle bývalých šéfů tajných služeb hlava státu nemá právo takové informace zveřejňovat.

Na podezřelého měly upozornit tajné služby z Maroka. "Já jsem měl s panem Zemanem svého času co do činění a vím, co je to za člověka. Je schopen říci cokoli a už mě to nepřekvapuje. Pokud je některý ředitel zpravodajské služby dotčen, ať se ozve," řekl bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek.

Také další bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák prezidentovo prohlášení odsoudil s tím, že jde o šíření poplašné zprávy. "Je to bezprecedentní a do nebe volající pitomost," řekl Aktuálně.cz Randák s tím, že onen člověk byl nyní varován a stáhne se. "A jeho roli převezme někdo jiný a nikdo o něm nemusí nic vědět. To riziko se zvýšilo," řekl Randák, podle nějž se Zeman "chce akorát pochlubit". "Děsí lidi, ztěžuje práci bezpečnostním složkám a chová se nezodpovědně," uzavřel Randák.

Exministr vnitra a bývalý šéf civilní rozvědky František Bublan tvrdí, že prezident vyzradil tajné informace a zásadně narušil práci zpravodajců. "Prezident nemá ani právo, aby to dále sděloval. To je fatální chyba," doplnil s tím, že bezpečnost země tím Zeman pravděpodobně neohrožuje. "Je to z jeho strany ale nedomyšlené. Kdybych byl ředitelem služby, která mu to poslala, tak bych mu už víckrát nic neposlal," uzavřel Bublan.