Přestože ministr financí Andrej Babiš uvedl, že chce snížit daň z přidané hodnoty (DPH), hned první příležitost k tomuto kroku nehodlá využít.

Poslanci budou dnes hlasovat o návrhu na znovuzavedení pouhých dvou sazeb DPH. Babiš řekl, že to je i jeho záměr, nyní však od snížení ustupuje. "Populisticky nezodpovědný návrh by znamenal výpadek v rozpočtu. Představíme vlastní daňovou strategii," uvedl pro HN Babiš. Ani žádná z dalších vládních stran návrh nepodpoří.

Daň z přidané hodnoty se nyní člení do tří skupin. Na většinu služeb a zboží se vztahuje 21 procent, 15 procent se týká stravování, potravin nebo vodného a stočného a 10 procent platí pro léky, knihy a nově také pro noviny.

2 sazby

Opozice se chce z dosavadních tří sazeb DPH znovu vrátit ke dvěma.

Opozice chce, aby se nejvyšší sazba daně z přidané hodnoty snížila z 21 na 19 procent a prostřední, patnáctiprocentní sazba DPH by se zrušila. Zůstala by pouze jedna nižší sazba 10 procent. "Nemuseli bychom se na každé schůzi handrkovat, které zboží má spadat do které sazby," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Lidovci ani ČSSD se snížením sazeb DPH rovněž nesouhlasí. "Pozměňovací návrhy ke změnám sazeb DPH od opozice nevysvětlují, čím se má pokrýt výpadek až 55 miliard korun, který by tím vznikl. Tyto návrhy rozhodně nepodpoříme," odmítá návrhy místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Sazby DPH

◼ V současné době jsou tři sazby DPH. Základní sazba 21 procent, první snížená 15 procent a druhá snížená 10 procent.

◼ Základní sazba:
Uplatňuje se na většinu zboží a služeb.
◼ První snížená sazba:
Do této kategorie v prosinci 2016 po zavedení EET spadly stravovací služby, jinak platí pro potraviny, vodné či stočné.
◼ Druhá snížená sazba:
Platí pro kojeneckou výživu, léky či knihy.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ale na začátku ledna připustil, že prostor pro snižování daní je. Cest, jak toho dosáhnout, je podle něj několik. Jednak úprava odvodů za sociální a zdravotní pojištění, jednak snížení DPH nebo třeba zrušení zdanění dividend, což má zabránit hlavně vyvádění firemních zisků do zahraničí. "Druhá sazba DPH je stále vysoká," vysvětlil pro HN Babiš.

Nyní ale couvá a odvolává se na koaliční dohodu z podzimu minulého roku, že s DPH už do konce volebního období hýbat nebudou. Tehdy chtěl Babiš snížit daň u piva z 21 na 15 procent a u základních potravin ze současných 15 na 10 procent. Na tom se ale vláda neshodla. Nejspíš proto připraví vlastní návrh na snižování DPH.

Dopředu již kritizuje opoziční poslance předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Zvýšení DPH bylo limitované tříletým časovým limitem do konce roku 2015. Vláda si ty peníze ponechala, místo aby je vrátila občanům, jak se původně předpokládalo, a to systematicky kritizujeme," tvrdí Kalousek. Není se ale čemu divit. Když byly u vlády TOP 09 a ODS, opoziční návrhy také nepodpořily.

S přispěním Veroniky Neprašové

Související