Postupem času se ukazuje, co je skutečným důvodem snahy Milana Chovance prosadit ústavní zákon, dle kterého se na obraně státu podílí i civilisté se zbraněmi. Není to odpověď na teroristickou hrozbu, jak ministr fabuloval. Jde o pokus obejít dohodu zemí EU, které se shodly na omezení držení poloautomatických zbraní. Česko má s omezením problém, a tak Chovanec vymyslel fígl: do ústavy se napíše, že civilista se zbraní není jen civilista se zbraní, ale obránce země, a dotyčný si bude moci zakázanou zbraň nechat. Česko zůstane vyzbrojené po zuby. Je to klasická švejkovina. Vyjednat toho moc neumíme, ale na obcházení dohod jsme kadeti.

Ne že by omezení držení poloautomatických zbraní tak, jak se na něm většina Evropy shoduje, bylo bez chyby. Na argumentu, že výsledkem bude odzbrojení bezúhonných lidí, přičemž zločinci a teroristé si vždycky zbraně opatří, něco je. Ale na druhou stranu omezení není kdovíjak drakonické a jediným českým "teroristou" zatím není žádný islamistický fanatik, ale bílý Čech Zdeněk Kovář, který postřílel legálně drženými zbraněmi v Uherském Brodě osm lidí. Existují argumenty pro omezení držení zbraní i proti němu a za těchto podmínek je asi nejrozumnější respektovat názor většiny.

Chovanec chce ovšem evropskou dohodu obejít, což je chyba. Zaprvé z pohledu vztahů v unii, protože žádné společenství nemůže dlouhodobě fungovat, když se jednotliví členové dohodám a pravidlům vysmívají. Co by koneckonců mělo mít společná pravidla, když ne držení zbraní? Je to ale chyba i z domácí perspektivy. Naši politici si často stěžují, že Češi ve chvíli přijetí jakéhokoliv zákona hledají způsob, jak ho ošulit, odšvejkovat − ale proč se diví, když Česko jako stát dělá na mezinárodní úrovni totéž?

Chovancovo ústavní inženýrství může být i vysloveně nebezpečné. Jeho výsledkem nemusí být jen to, že se zachrání zbraně pro pár tisíc lidí, ale zprostředkovaně může leckoho povzbudit k vytváření domobran s mot­tem "zastřel si svého teroristu". Když někdo řekne: "Chci přijmout odpovědnost za bezpečnost země," vypadá to sice vznešeně, ale bohužel ne všichni držitelé zbraní v Česku jsou vzorem psychické vyrovnanosti. Názor, že se zvýší bezpečnost, pokud budou po lesích a městech pobíhat ministrem vnitra namotivovaní milicionáři, se může nepříjemně rychle ukázat lichým. Chovancovu protievropskou švejkovinu nutno odmítnout. Jinak možná brzy skončíme u švejkovského volání: "Proboha, nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!"