Tým vyvracející závažné dezinformace šířené na internetu měla Eva Romancovová na ministerstvu vnitra za úkol pouze sestavit a předat do rukou novému šéfovi. Jenže právnička z úřadu Milana Chovance, která stála také mimo jiné za projektem Daňové kobry, se teď stala tváří nově vzniklého Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Ještě předtím, než se stačila patnáctka expertů pořádně pustit do práce, musí Romancovová smysl týmu obhajovat před veřejností a politiky. A vyvracet zvěsti o tom, že půjde o novodobou cenzuru.

"Smyslem je upozorňovat veřejnost na to, kde se objevují informace, které se nezakládají na pravdě a ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Nebo mohou mít vliv na veřejný pořádek, případně na věrohodnost ústavních institucí," vysvětluje Romancovová s tím, že vyvracet falešné zprávy budou lidé z ministerstva prostřednictvím twitterového účtu a internetových stránek. Romancovová měla na starosti kapitolu auditu národní bezpečnosti, jež se věnuje oblasti působení cizí moci v Česku.

Nikdo nebyl původně proti

Právě tento dokument nové centrum zakládá. Před rokem jej po teroristických útocích v Paříži nechal zpracovat premiér Bohuslav Sobotka, aby prověřil, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám.

Přitom ještě na začátku prosince, kdy ministr Chovanec závěry auditu představil, se nad vznikem týmu nikdo nepozastavil. "V připomínkovém řízení proti tomu bodu nikdo, včetně Kanceláře prezidenta republiky, nevznesl námitky," upozornila Romancovová.

Zrovna prezident Miloš Zeman se ale do vznikajícího centra hlasitě opřel o vánočních svátcích jako první.

K národu o něm promluvil ve svém poselství, a spustil tak vlnu nesouhlasu a nespokojenosti a z centra udělal politické téma.

"Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti," prohlásil Zeman.

Přitom vůbec první falešná informace, kterou tým vyvracel, se týkala právě Zemana. Lidé z ministerstva vysvětlovali, proč není pravda, že prezidentské volby v Česku ovlivnila Ruská federace, jak napsaly některé weby.

Centrum upozornilo, že informace pocházejí z anonymního zdroje a nejsou pravdivé. Pouze podobně závažné zprávy bude centrum komentovat a vyvracet.

Vliv cizích mocností sílí

Pár dní po prezidentově prohlášení si přisadil i vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který má k Zemanovi v řadě věcí názorově blízko. "Neumím si představit, jak někdo může mít právo posuzovat nějakou informaci, jestli je pravdivá, nebo nepravdivá," řekl s tím, že by takové posouzení nechal na samotných lidech.

"Všude možně je mnoho zpráv, pravdivých i nepravdivých, já ale spoléhám na selský rozum občanů, že nejsou hloupí a sami si informace vyhodnotí. Pochybuji, že potřebují někoho, kdo by jim ke čtení informací dával nějaký návod," pokračoval v kritice Chovancova týmu Babiš, který navíc svého kolegu z vlády podezřívá, že by mohl tým použít v politickém boji.

Tomu se však Chovanec brání. "Pokud by úřad použil informace pro politické záměry, tak mě média rozcupují," tvrdí ministr s tím, že výsledky týmu budou pod drobnohledem. "Hlavně díky panu prezidentovi, který se o centru zmínil ve svém projevu," míní ministr.

Za Romancovovou přitom kromě něj stojí i experti na bezpečnost, kteří se odkazují právě na závěry auditu. Ty říkají, že v poslední době přibývá dezinformačních kanálů a sílí vlivové působení cizích mocí. A že Češi jsou k přijímání alternativních zpráv přístupnější než dříve, což by mohlo v případě závažných dezinformací ohrozit bezpečnost a stabilitu země.

"Směrem navenek Rusové tuší, že jejich vlastní uspořádání není pro lidi na Západě přitažlivé. Ani v Česku, kde jsou lidé vstřícněji naladěni vůči Východu, nedokážete nikoho přesvědčit, že se v Rusku žije líp. Dokážou ale vyslat signál: Podívejte se, jaké máte problémy, máte takové potíže, že vaše společnost do budoucna nepřežije. My to ale vyřešit umíme," popisuje Romancovová, jak dezinformační kampaně rozdmýchávají otázky rezonující ve
společnosti.

Volby jako důležitý úkol

Sám ministr vnitra stál nejdříve trochu v pozadí a obhajobu úřadu nechával víceméně na Romancovové. Už po prezidentově projevu se nicméně nechal slyšet, že jeho úředníci Zemanovi znovu pošlou dokumenty s vysvětlením, co budou experti v novém centru dělat. A s prezidentem se kvůli tomu chce Chovanec také brzy sejít. Zemanovi hodlá osobně sdělit veškeré podrobnosti ohledně centra. "Budu se mu snažit vysvětlit, že nechceme být žádným Koniášem, který se dokonce snažil cenzurovat Bibli," řekl HN Chovanec.

Jedním ze stěžejních úkolů, které tým sestavovaný Romancovovou letos čekají, bude sledování zpráv objevujících se okolo předvolebních kampaní. Volby přímo spadají pod ministerstvo vnitra, které musí zajišťovat jejich svobodný a ne­ovlivněný průběh. Centrum se proto zaměří i na zvlášť závažné dezinformace, které se budou v kampaních šířit. "Volby jsou pilířem demokratické společnosti, a pokud by byla snaha ovlivnit je, budeme dezinformace rozkrývat a ukazovat na ně. A dál je to na lidech − jsou moudří a určitě si s tím poradí. Ale abychom někde vypínali internet nebo něco cenzurovali, to nejde a dělat to nemůžeme," vysvětluje Chovanec.

Pozoruhodné na celé situaci okolo protidezinformačního týmu je mimo jiné to, že zatímco Romancovová musí jeho vznik v Česku dlouze obhajovat, zahraničí si z tuzemska bere inspiraci. V boji s falešnými informacemi na státní úrovni je Česko ve svém regionu průkopníkem.

Podobný tým začali po vzoru Česka sestavovat i na německém ministerstvu vnitra.

"Pobaltí už jej má od anexe Krymu, ale v západnější Evropě jsme průkopníci," říká tvář protidezinformačního týmu.

A kromě Německa spustila obří spolupráci v zápasu s dezinformacemi i skupina redakcí, lidskoprávních organizací a sociálních sítí. Mezi nimi nechybí Twit­ter, Facebook, Google, Amnesty International, agentura Reuters nebo třeba deník The Guardian.