Tajné služby Spojených států shodně tvrdí, že ruští hackeři ukradli na popud Kremlu tisíce e-mailů ze schránek vlivných demokratů a následně je přes server WikiLeaks zveřejnili, čímž ovlivnili výsledek listopadových prezidentských voleb. Konkrétně se to ovlivnění odehrálo tím, že z e-mailů vyplývalo, jak je Hillary Clintonová nedůvěryhodná a pokrytecká. Což se o ní říkalo už dříve, ale teď si to voliči mohli přečíst černé na bílém.

Jde o obrovsky výbušnou věc. Ještě se v dějinách nestalo, aby někdo zvenčí takhle zásadně zasáhl do prezidentských voleb v USA. Jenže tu jsou dvě "ale", která americkým médiím brání v tom, aby nemluvila o ničem jiném, případně aby volala po drastičtější reakci, než bylo vyhoštění pětatřiceti ruských diplomatů nařízené Barackem Obamou na sklonku roku.

Zaprvé. Tajné služby s tím nešly na veřejnost, nýbrž za politiky. Což tak mají předepsané dělat. Veřejnosti tedy už důkazy předloženy nebyly.

Novináři, kteří by normálně táhli s Obamou za stejný provaz, jako třeba redakce názorově dost doleva vyhraněného listu The Rolling Stone, proto brzdí a ptají se: Tohle je přece tak zásadní, ale my to máme zase spolknout i s navijákem jako kdysi zbraně hromadného ničení v Iráku? V textu s názvem "Na téhle ruské story něco smrdí" se list dostává k názoru: Pokud mají tajné služby důkaz, že Rusové vykolejili volby, a pomohli tak Trumpovi dostat se do Bílého domu, je vyhoštění pár desítek diplomatů přece prapodivně slabou odezvou. Na což nelze říct nic víc, než že věru ano, je to dost slabé.

Zadruhé. Potíž mají i pravicoví autoři jako Charles Krauthammer, vlivný sloupkař listu The Washington Post. Sice se jen vysmívá Trumpovi, když ten ve svých tweetech tvrdí, že jsou řeči o ruských hackerech nesmyslem, protože Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks, přece říká, že nic od Rusů nedostal. Jistěže nedostal, říká na to Krauthammer, neboť e-maily získal přes prostředníky. Rusové nejsou tak hloupí, aby mu to dali sami.

Ale to podle tohoto sloupkaře nic nemění na pochybnostech, které vyvolává samotný Obama a celý jeho postup. Copak nepodlézal léta Vladimiru Putinovi? Nejprve když hodil přes palubu vyjednaný protiraketový štít v Česku a Polsku. Poté když jen přihlížel Sýrii i Ukrajině. Americká vláda dostala, jak sama přiznala, už v roce 2015 první zprávy o hackerských útocích z Ruska. Proč už tenkrát Obama nezačal s vyhošťováním diplomatů? Takhle to vypadá, tvrdí Krauthammer, že Obama jen mstivě hledá, jak Trumpovo vítězství zpochybnit. Věru ano, trochu to tak bohužel vypadá.