Ani jediné slovo před kamerami, žádné společné snímky pro fotografy, natož třeba odpovědi na otázky novinářů.

Včerejší tradiční novoroční setkání prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky v doprovodu manželek na lánském zámečku jako by dotvářelo chladné vztahy, které mezi těmito politiky už léta panují. Žádný z nich se včera neukázal, jediná slova ze včerejší schůzky se tak objevila jen v knize hostů zámečku, kde manželé Sobotkovi poděkovali za "příjemný novoroční oběd", a na sociálních sítích premiéra. Prý se s prezidentským párem bavili o dětech a o tom, co přinese rok 2017.

Pro Sobotku a Zemana přitom začíná rok, který může zasáhnout do jejich dalšího politického osudu. Sobotkovi by se u levicových voličů hodila Zemanova podpora před parlamentními volbami a naopak Zeman by zřejmě nepohrdl podporou, kterou by dostal od ČSSD v případě, že se opět rozhodne kandidovat na prezidentskou funkci. Otázka je, zda lze něco takového očekávat.

Prezident kontra premiér

Zeman o Sobotkovi

◼ Já velmi rád pochválím pana premiéra, až bude za co. Ale já chválím každého ministra za konkrétní výsledky jeho práce.
◼ Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby. A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov.

Sobotka o Zemanovi

◼ V současné chvíli jsme všichni v sociální demokracii na pana prezidenta strašně naštvaní za to, co udělal… Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti. (Premiér reagoval na Zemanovu účast na akci protiislámského aktivisty Martina Konvičky.)

Premiér Sobotka se o to každopádně snaží, jak se zatím naposledy ukázalo v jeho nedělním rozhovoru pro Českou televizi. Jednoznačně totiž avizoval, že dá členům ČSSD možnost, aby se ve vnitrostranickém referendu rozhodli, zda si přejí, aby byl Zeman v případě kandidatury opět prezidentem.

"Pokud jde o prezidentské volby, tak já navrhuji, aby v sociální demokracii proběhlo referendum a každý člen si mohl vybrat mezi lidmi, kteří ohlásili nebo ohlásí svoji kandidaturu," slíbil Sobotka s tím, že by vedení ČSSD názor členské základny respektovalo.

Sobotkovi i dalším lidem z vedení strany je přitom jasné, že Zeman by v takovém referendu získal největší podporu, což potvrzuje například i blízký Sobotkův spolupracovník, europoslanec Miroslav Poche. "Půlka členů podpoří ve vnitrostranickém referendu Miloše Zemana a zbylá půlka se nedomluví na nikom jiném," předvídá Poche.

Referendum navíc podporuje podle svého včerejšího vyjádření pro HN i první místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který ještě nedávno nevylučoval, že by sociální demokraté mohli postavit proti Zemanovi protikandidáta. "Ať mezi jednotlivými kandidáty rozhodne vnitrostranické referendum. Osobně ale považuji za daleko důležitější sněmovní volby," uvedl Chovanec.

Prezident Zeman ale zatím vystupuje tak, jako by o podporu samotného Sobotky nebo Chovance nestál. Šéfovi vlády a ČSSD před několika dny vzkázal, že až bude něco, za co by ho mohl pochválit, tak ho pochválí. A Chovance jako ministra vnitra nepřímo přirovnal k nechvalně proslulému Koniášovi, kterého mají Češi spojeného s cenzurou a pálením nepohodlných knih. Chovanec schytal tuto nálepku od prezidenta za to, že na svém úřadě rozjel odbor, který má upozorňovat na závažné dezinformace na sociálních sítích.

"Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti," útočil prezident na Chovance, který se nedávno ohradil proti tomu, jak Zeman vychvaloval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. "Velmi mě mrzí viditelné sbližování Miloše Zemana s Andrejem Babišem. Pevně věřím, že prezident bude hledat cestu ke straně, ze které vzešel," prohlásil Chovanec. Ke spolupráci se Zemanem si drží rezervovaný odstup více sociálních demokratů, například Poche v mírné nadsázce řekl, že "Zeman je do značné míry velmi nepředvídatelný".

Zatím to vypadá, že Zeman hledá spíše cestu k Babišovi, který ale včera HN sdělil, že nevylučuje vlastního kandidáta ANO na prezidentský úřad.