Odvolací Vrchní soud v Olomouci nařídil revizní psychiatrický posudek na příčetnost Kevina Dahlgrena, kterému letos uložil brněnský soud doživotí za vraždu jeho čtyř příbuzných v Brně. Informovala o tom Mladá fronta Dnes. Podle předchozích posudků netrpěl Dahlgren v době činu žádnou psychickou poruchou, a tudíž byl zodpovědný za své jednání. Proto dostal doživotí. Nový posudek by však mohl trest zvrátit a Američan by mohl v krajním případě při uznání nepříčetnosti skončit i v psychiatrické léčebně namísto zabezpečovací detence.

Už brněnský soud se zabýval tím, zda byl Dahlgren v době vražd příčetný, či nikoliv. Jeho advokát Richard Špíšek poukazoval na to, že je jeho klient psychicky nemocný, což tvrdili i lékaři ve Spojených státech po jeho zadržení. Navrhoval proto už Krajskému soudu v Brně revizní posudek. Ten ho ale odmítl a poslal Američana za mříže na doživotí na základě posudků psychiatričky Mileny Zimulové a psycholožky Beaty Nour Mohamadiaové, podle kterých v době činu netrpěl závažnou duševní poruchou ani psychózou. "Vrchní soud nám vyhověl v tom, co jsme požadovali. Chtěli jsme vypracovat revizní psychiatrický posudek," řekl MFD Špíšek.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nový posudek vypracuje podle listu primář ochranné léčby Psychiatrické léčebny v Bohnicích Jiří Švarc, který na to má čas do 31. března.

Dahlgren podle rozsudku v květnu roku 2013 zavraždil v Brně-Ivanovicích čtyři členy rodiny, u které dočasně bydlel. O život přišel muž, žena a jejich dva synové, z toho jeden byl nezletilý. Podle obžaloby nejprve napadl tři z nich, tetě zasadil 17 bodných a sečných ran pravděpodobně kuchyňským nožem, jejímu manželovi 29 bodných a sečných ran, synovi dalších 17. Jako posledního zřejmě usmrtil druhého syna, kterého napadl kamenem a poté nožem. Některé z obětí se pokusil zapálit. Dahlgren se k činu nikdy nepřiznal.

Spojené státy americké ho vydaly do Česka jako svého prvního občana v loňském roce. Když mrtvé v Ivanovicích objevili, vracel se Dahlgren už do USA. Hned po příletu ho Američané zadrželi.