Kouzelnické potřeby, křišťálová koule a antistresové omalovánky jsou dárky, které podle kolegů z vlády doputovaly k předsedovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. S lehkou dávkou ironie lze říct, že by se mu mohly všechny náramně hodit k tomu, aby se v roce 2017 pokusil takřka o zázrak a se sociální demokracií vyhrál podzimní parlamentní volby.

Na co kouzelnické nádobíčko? Třeba k tomu, aby vyčaroval z rozhádané strany jednotnou partaj moderního střihu, která by dokázala oslovit více voličů.

S křišťálovou koulí by se Sobotka pro změnu podíval, jaké nástrahy na něj v jeho straně chystají.

A omalovánky by mu pomáhaly k přežití všeho nelehkého, co jej čeká.

Zatím stále ještě nejvlivnější politik v zemi má před sebou rok, který s největší pravděpodobností rozhodne nejen o směřování země v příštích několika letech, ale také o jeho politické budoucnosti. A pětačtyřicetiletý Sobotka se v politice pohybuje takřka celý svůj profesní život.

Nechodíte mezi lidi, kárá vedení Zimola

Sobotka je na rozhraní starého a nového roku v poněkud zvláštní situaci. Před březnovým sjezdem strany objíždí krajské konference, kde sbírá jednu nominaci na předsedu za druhou, a takřka se nepotká s nikým, kdo by zpochybňoval jeho šéfovské postavení. Zároveň ale velmi dobře ví, že tato podpora nic moc nevypovídá o jeho skutečné síle ve straně.

Všichni, včetně něho, tuší, že to podstatné se odehrává mimo oči veřejnosti. Skutečný obrázek sociální demokracie se bude rýsovat až na sjezdu a ještě více po parlamentních volbách, zejména pokud je ČSSD prohraje a případně skončí v opozici.

I Jeroným Tejc, který zatím jako jediný kandiduje do vedení v roli kritika současných stranických vůdců, upozorňuje, že nynější nominace krajů a výsledky hlasování neříkají nic moc o reálné podpoře předsedy strany. "Až na sjezdu bude hlasování tajné, takže veřejným hlasováním na krajích nepřikládám moc důležitost," uvedl nedávno Tejc, který chce být prvním místopředsedou ČSSD, stejně jako ministr vnitra Milan Chovanec.

Sobotka si je úskalí tajné volby vědom. Věří sice, že bude zvolen předsedou, ale má obavu, aby to nebylo malým počtem hlasů. Zejména když se proti němu nerýsuje žádný protikandidát.

"Jestliže nebude mít protikandidáta, kritici předsedy mohou odevzdávat neplatné hlasy, aby zpochybnili jeho postavení. A takových delegátů nemusí být málo," vysvětluje jeden z politiků, který má k Sobotkovi blízko.

Zvláště v současné situaci je pro předsedu sjezd nepříjemnou záležitostí. Místo toho, aby se mohl zcela věnovat vládní politice a získávání voličů před parlamentními volbami, musí objíždět krajské konference a v zákulisí bojovat o to, aby získal ve stranických volbách co nejvíce hlasů. Naproti tomu jeho hlavní soupeř Andrej Babiš má své hnutí ANO pod dokonalou kontrolou a nemusí se zabývat vnitrostranickými oponenty.

K nervozitě v ČSSD navíc přispívá i to, že většina Sobotkových kritiků na veřejnosti mlčí nebo mluví vyhýbavě. I dva zdánlivě nejviditelnější oponenti, tedy Tejc a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, se stáhli, což neznamená, že by začali podporovat Sobotku. Zřejmé to je například z vystoupení Zimoly na prosincovém uzavřeném zasedání širšího vedení ČSSD, kde vedení strany i ministry ostře kritizoval.

"Zapomněli jsme mluvit s lidmi, sedíme v pohodlných kancelářích, na zadních sedadlech aut a přes okýnka se díváme na svět kolem," zaútočil Zimola. A sdělil vedení, že musí vyjít mezi lidi a pozorně naslouchat, co se venku děje. Zároveň se "obul" do Sobotky a dalších za to, že většinu úspěchů si v očích veřejnosti přisvojí někdo z koalice. "A to je, Slávku a další členové vlády, vaše chyba. Není v tom, že byste dělali špatnou politiku, je v tom, že ji neumíte prodat a ukázat normálním lidem. Nevymlouvejte se tady na nějaký fenomén Andrej Babiš," řekl spolustraníkům Zimola.

Podobné názory zcela jistě zazní i na samotném sjezdu a více než kdy jindy budou mířit také ke stylu vystupování Sobotky.

Pokud jde totiž o fungování vlády a plnění levicového sociálnědemokratického programu, není toho mnoho, co by si sociální demokraté mezi sebou vyčítali.

Zejména když Sobotka po prohraných krajských a senátních volbách stočil kormidlo ještě více doleva a začal mnohem hlasitěji poukazovat například na nízké platy zaměstnanců nebo avizoval, že strana bude prosazovat větší zdanění velkých firem.

Sociální demokraté věří, že jejich výraznější příklon k tradičním voličům by se měl brzy projevit na lepších výsledcích v průzkumech veřejného mínění.

Bez jednoty volby nevyhrajeme

Pokud se tak ale nestane, může mít Sobotka na březnovém sjezdu minimálně problém v tom, aby uhájil svůj tým místopředsedů strany.

Delegáti by mu do něj mohli navolit k jeho nelibosti kritika Tejce nebo poslance Jana Birkeho, který je sice Sobotkův člověk, ale také dává najevo, že vedení musí vystupovat jinak než dosud.

"Musíme mluvit jednoduše jako Andrej Babiš," naléhal na vzpomínaném jednání širšího vedení strany Birke, který byl opakovaně zvolen starostou Náchoda a chlubil se, že mluví jazykem hospody. "Jinak bych nemohl dostávat ve volbách sedmdesát procent hlasů. Mluvím úplně jednoduše jako Andrej Babiš. A lidé mi rozumí stejně jako jemu," prohlásil Birke, který se tlačí do nejvyšších pater strany a dává najevo, že má chuť se rvát stejně, jako když hrál profesionálně hokej.

Podobných "rváčů", kteří netrpělivě sledují velkou ztrátu své sociální demokracie za hnutím ANO, je nepochybně více. Čím blíže budou volby, tím více se bude jejich netrpělivost, a tím i nespokojenost se Sobotkou, zvyšovat. K jeho smůle jsou navíc za dveřmi prezidentské volby, které už několikrát v ČSSD nadělaly hodně zlé krve a nejinak tomu může být i nyní.

Sobotka si nepřeje na Hradě Miloše Zemana, ale zároveň ví, že je s tímto postojem v menšině. Počítá s tím, že Zeman v březnu oznámí úmysl opět kandidovat na prezidenta. Sobotka nechá v létě v ČSSD uspořádat referendum, koho by členové za prezidenta chtěli.

Očekává Zemanovo vítězství, zároveň ale zvažuje několik jmen, která by se referenda také účastnila. Nemusí přitom nutně jít o sociální demokraty. Prioritou pro Sobotku každopádně bude klid a alespoň zdánlivá jednota strany, proto proti Zemanovi nebude nijak výrazně vystupovat. A na oplátku čeká, že Zeman nebude svými výroky snižovat šance ČSSD na úspěch v parlamentních volbách.

Předseda sociálních demokratů bude ze všeho nejvíce volat po jednotě, což už avizoval na zasedání ústředního výkonného výboru. Tam všechny kritiky upozornil, že po březnovém sjezdu musí být zticha.

"Sjezd zvolí vedení a celá strana to musí respektovat, musíme postupovat společně a jednotně. Jinak volby nevyhrajeme. Pokud se budeme hádat a rozdělovat, můžeme si nechat jen zdát o tom, že máme šanci hnutí ANO porazit," varoval Sobotka spolustraníky a vyčetl jim jejich chování po prohraných krajských a senátních volbách. "Kolikrát jste kritizovali v médiích Andreje Babiše a kolikrát předsedu své vlastní strany? V ANO to nedělají, u lidovců to nedělají, u komunistů to také nedělají," postěžoval si.

Varování v oblíbeném seriálu

Až situace po podzimních volbách ukáže, kam bude ČSSD směřovat. Někteří důležití členové strany upozorňují, že prohra v parlamentních volbách by ještě nebyla tragédií, pokud by si strana udržela místo ve vládě. Tedy že by se opakovalo dění po "malých", krajských volbách, kdy sice sociální demokraté v řadě krajů prohráli, ale povolebním vyjednáváním si místa ve vedení některých krajů udrželi.

Bohuslav Sobotka by ale každopádně měl myslet na zatím poslední díl populárního dánského seriálu Vláda, který rád v televizi sleduje. V tomto díle předseda Strany práce všechny ujišťuje o tom, jak silná je jeho pozice, a považuje za nemožné, že by se ho jeho kolegové z vedení chtěli zbavit. Osudově se však mýlí. V okamžicích, kdy na veřejnosti hýří sebejistotou, domlouvají se už jeho dřívější spojenci na jeho výměně.

Následně se jim to během jediného jednání vedení strany podaří.