Bitva o syrské Aleppo se patrně chýlí ke konci. Syrská státní televize oznámila, že po výrazném postupu v povstaleckých částech režimní síly ovládají již 99 procent území tohoto druhého největšího syrského města. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se povstalci stáhli ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud kontrolovali. Rahmán uvedl, že odpůrci režimu v Damašku mají v Aleppu již jen jedno malé území. Představitel povstalecké opozice Rijád Hidžáb v pondělí prohlásil, že pád Aleppa neoslabí odhodlání odpůrců syrského prezidenta Bašára Asada usilovat o jeho svržení.

Čtvrti v Aleppu ovládané povstalci čelily v noci na pondělí intenzivním náletům vládních letadel. "Bombardování během noci neustalo ani na chvilku," ohlásil zpravodaj agentury Reuters. Rovněž uvedl, že intenzita ostřelování byla největší za posledních několik dní.

Provládní jednotky nejprve v noci dobyly čtvrť Šajch Saíd na jižním okraji oblasti držené rebely. Ze Šajch Saídu uprchlo nad ránem asi 3500 civilistů, uvedla oficiální syrská tisková agentura SANA. Postupně přicházely zprávy o dobytí dalších povstaleckých čtvrtí, včetně části Sálihín, Karam Daadaa a Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od Starého Města a která patří k nejvíce opevněným.

"Povstalci se zcela zhroutili, bitva o Aleppo se blíží ke konci," uvedl Rahmán, jehož organizace sleduje dění v Sýrii z Británie prostřednictvím sítě informátorů.

Generálporučík syrské armády Zaíd Sálih už předtím podle agentury Reuters novinářům v Aleppu řekl, že boje ve východní části města brzy skončí. "Rebelové nemají mnoho času. Mohou se buď vzdát, nebo zemřít," dodal.

Rusko, které stojí na straně syrského režimu, dopoledne sdělilo, že za uplynulých 24 hodin složilo v Aleppu zbraně 728 povstalců. Rebelové následně přešli do západní části města, kterou drží vládní síly. Za stejné časové období podle něj Aleppo opustilo 13 000 civilistů.

Ve východním Aleppu zůstávají podle SOHR desítky tisíc civilistů, kteří trpí nedostatkem pitné vody a jídla.

Světová média většinou neupřesňují, kdo jsou rebelové v Aleppu, situace je totiž nepřehledná.

Podle dřívějších informací k nim patří seskupení s názvem Dobytí Aleppa (Fatah Halab), jež tvoří desítky povstaleckých skupin, jak umírněných a napojených na Svobodnou syrskou armádu (FSA), tak radikálnějších.

V oblasti se ale vyskytují i bojovníci islamistické aliance Armáda dobytí (Džajš al-Fatah), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, tedy odnož Al-Káidy).

Obě skupiny obvykle nebojují bok po boku, nicméně komunikují spolu a mají společného nepřítele, kterým je syrský režim.

Zástupce protiasadovské opozice Hidžáb odmítl, že by po pádu Aleppa hodlala opozice slevit ze svých požadavků na dosažení demokratických změn v politickém systému země.

Francouzský prezident François Hollande v pondělí znovu vyzval k otevření humanitárního koridoru v Aleppu, aby civilisté mohli opustit obležení. Papež František v této souvislosti vybídl Asada k zajištění ochrany civilistů. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v pondělí obvinil Rusko z dvojznačnosti a ze lží s cílem podlomit úsilí o příměří v Aleppu.

Ministři zahraničí zemí EU v pondělí v Bruselu neřešili možnost rozšířit kvůli vývoji v Sýrii sankce vůči Asadovu režimu a jeho spojencům, včetně Ruska.

Šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová před novináři zdůrazňovala humanitární rozměr evropského angažmá v syrské krizi.

Zhruba stovka účastníků podvečerní demonstrace na podporu Aleppa v Praze vyzvala světové politiky, aby vyžadovali po Asadovu režimu humánní přístup k civilistům ve městě.