Autobusoví dopravci, kteří provozují linky na objednávku Jihomoravského kraje, stále nevědí, kdy a od koho dostanou peníze na zvýšení mezd řidičům podle vládního nařízení. Někteří spočítali, že se jim náklady zvýší zhruba o 3,50 koruny na ujetý kilometr. Kraj se snaží situaci řešit, zatím však nemá žádnou reakci od ministerstva práce a sociálních věcí, uvedl v pátek náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD).

Vláda před dvěma měsíci schválila nařízení, podle něhož musí řidiči autobusů dostat minimálně 98,10 koruny za hodinu jízdy a 78 korun za hodinu čekací doby. Nikdo však nevyřešil, kdo peníze dopravcům, kteří jezdí v závazku veřejné služby, dá. "Psal jsem dopis ministryni Michaele Marksové (ČSSD), zatím je bez odpovědi. Stejný dopis mám nachystaný pro ministra financí Andreje Babiše (ANO). Také jsme při schvalování rozpočtu počítali s rezervou 150 milionů korun," řekl Hanák.

Tyto peníze by měly pokrýt potřebu dopravců v prvních měsících roku. "Počítám, že v jarních měsících vyřešíme tok peněz ze státu na kraj. Nepředpokládám, že když vláda něco nařídí, spadne to na bedra krajům," uvedl Hanák.

Mluvčí ministerstva práce Miluše Trefancová uvedla, že "dle vyjádření ministerstva financí při projednávání tohoto materiálu ve vládě by navýšení mělo být pokryto z peněz krajů. Lze předpokládat, že se ještě povedou jednání mezi zástupci krajů a vládou."

V některých krajích už se však politické vedení s dopravci dohodlo a navýšení mezd jim bude kraj od začátku roku kompenzovat.

"Vypadá to, že na jižní Moravě dopadneme nejhůře. Bylo nám slíbeno, že se to vyřeší do Vánoc, ale zatím se nic neděje. Ve čtvrtek jsme byli s kolegy za náměstkem Hanákem. Měl mezi tiskovou konferencí a odjezdem do Prahy, ale na půl hodiny nás musel přijmout. Jedná se, ale nikdo neví, jak se to bude řešit. Má se k tomu vyjadřovat antimonopolní úřad i ministerstvo práce," řekl Ladislav Sova z představenstva ČSAD Tišnov.

Jednatel společnosti Dopaz František Zunka řekl, že ho příliš netrápí, kde vláda či kraje vezmou peníze, protože zvýšení mezd řidičů zaplatit musí. "Jinak by následovaly soudní spory, které musí dopadnout ve prospěch dopravců, tedy zaměstnavatelů," řekl.

Dopravce však označil za rukojmí, protože zájezdovou dopravu lze od ledna zdražit. "V objednávané dopravě však zdražit nemůžeme," řekl Zunka. Sova také poukázal na text smluv s krajem, kde se hovoří o tom, že pokud stát zasáhne takovouto formu a nařídí zvýšit platy, musí na to kraj peníze uvolnit.

Kraj také očekává, že smlouvy s dopravci bude upravovat tak, aby jim mohl peníze poslat a zároveň byly v souladu se zákonem. Sova zmínil, že firmy jsou nyní pod tlakem odborářů a zaměstnanců, ale nemají jim co říci. Právě na nátlak odborářů, kteří letos dlouho hrozili stávkou, vláda nařídila platy zvýšit.