Václava Volhejna maturita teprve čeká, ale už dnes by po něm skočila kdejaká technologická firma. Talentovaný student prestižního Gymnázia Jana Keplera z Prahy 6 s kamarády už dvakrát bodoval v soutěži pořádané ČVUT, kde středoškoláci z Lega sestavují chytré roboty. V létě pak přivezl zlato z Moskvy z mezinárodní olympiády v informatice.

A že mu programování jde, dosvědčuje i mobilní aplikace Sup, kterou vyvinul. Je propojena s informačním systémem Bakaláři, který používá řada škol a pomáhá žákům orientovat se v suplovaných hodinách.

Od minulé neděle je Volhejn také laureátem ceny Praemium Bohemiae, kterou mimořádně talentovaným studentům vždy 4. prosince už patnáct let rozdává Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji. Jen letos rozdělila přes 300 tisíc korun mezi patnáct nadaných gymnazistů, z nichž někteří od podzimu nastoupili na špičkové univerzity v Cambridgi nebo Oxfordu.

Jméno mecenáše Bohuslava Horáčka není moc známé, jeho příběh je ale v mnoha směrech mimořádný. Už třeba tím, že v podpoře vědy se inspiroval Josefem Hlávkou a začal s tím na přelomu milénia, tedy dávno před Karlem Janečkem a Liborem Winklerem a jejich nadací Neuron, která je dnes nejviditelnějším příkladem zvýšeného zájmu miliardářů o svět badatelů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se